Wróciliśmy 26 czerwca!

30.06.2020

W programie weekendu otwarcia znalazły się filmy Felliniego: Słodkie życie – utkany z wielu wątków, dających niezwykły i głęboki zbiorowy portret psychologiczny mieszkańców Rzymu oraz nostalgiczny i gorzki jednocześnie Ginger i Fred, którego bohaterami jest para byłych tancerzy. Nie zabrakło także, cieszącego się ogromnym zainteresowaniem widzów, poetyckiego Pikniku pod Wiszącą Skałą Petera Weira w ramach cyklu „Kobiety pod presją”. 
Zobaczcie, co zaplanowaliśmy dla Was w lipcu! 


Słodkie życie, reż. Federico Fellini, 1960, z archiwum FINA


Alfred Hitchcock – reżyser genialny

Wśród lipcowych propozycji znajdzie się pokaźna kolekcja filmów Alfreda Hitchcocka. Reżyser był mistrzem suspensu, niepowtarzalnym artystą umiejącym precyzyjnie budować opowieść filmową, przetykając ją specyficznym czarnym humorem. Jego filmy są jak charakter pisma ‒ nie do podrobienia. Do dziś pozostał niedoścignionym wzorem umiejętności łączenia elementów kina artystycznego i rozrywkowego.  

Debiutował jeszcze w kinie niemym, w 1925 roku. Wyreżyserował w Anglii 23 obrazy, w tym Szantaż (1929) – film przełomu dźwiękowego, w którym zagrała Anny Ondra, jedna z ulubionych aktorek Hitchcocka ery kina niemego. W 1939 roku przeniósł się do USA, gdzie zrealizował następnych 30 filmów. Pierwszym z nich była nagrodzona Oscarem Rebeka (1940). Kolejne obrazy potwierdziły pozycję Hitchcocka jako mistrza gatunku. Jego znakomite dokonania – m.in. Urzeczona (1945), Zawrót głowy (1958), Psychoza (1960), Ptaki (1963) – weszły do żelaznego kanonu filmowej klasyki. Już niebawem na wielkim ekranie będą mogli je zobaczyć widzowie Iluzjonu.

Choć Hitchcock był pięciokrotnie nominowany do Oscara, nigdy nie otrzymał nagrody dla najlepszego reżysera, przyznano mu ją jedynie w 1978 roku za całokształt twórczości.

Więcej:
http://www.iluzjon.fn.org.pl/cykle/info/1171/alfred-hitchcock-rezyser-genialny.html

 

Legenda Hollywood – Kirk Douglas

Legendzie filmu, jednemu z największych gwiazdorów „Złotej Ery Hollywood”, aktorowi, którego kariera to prawdziwa historia amerykańskiego kina, Iluzjon poświęci jeden z wakacyjnych cykli. Zmarły niedawno Kirk Douglas zostawił po sobie ponad 80 kreacji, postaci barwnych, różnorodnych, niezwykłych i prawdziwych. Ma na swym koncie wspaniałe role dramatyczne, ale świat zapamiętał go przede wszystkim z kina gatunkowego: z powodzeniem grał w kryminałach, filmie noir, kinie wojennym i kostiumowym, zapisał wspaniałą kartę w historii westernu, sprawdzał się w komedii, kinie przygodowym, a nawet SF. Pierwszą nominację do Oscara, za postać boksera w dramacie sportowym Champion, otrzymał jeszcze w latach 40., zaledwie kilka lat po debiucie. Nie tylko talent i warunki fizyczne, ale także ambicja i pozaekranowa działalność predestynowały go do osiągnięcia bezdyskusyjnego statusu wielkiej amerykańskiej gwiazdy. W latach 50. założył jedno z pierwszych w Stanach niezależnych studiów filmowych, w którym powstały takie przeboje z jego udziałem, jak Spartakus czy Ostatni kowboj.

We wspomnieniowym cyklu Iluzjon pokaże kilka zachowanych w zasobach archiwalnych FINA, a rzadko pokazywanych filmów z udziałem Kirka Douglasa, poza wymienianymi wcześniej także: Ich wielka miłość, reż. Anatole Litvak (1953); Ostatni pociąg z Gun Hill, reż. John Sturges (1959); Układ, reż. Elia Kazan (1969); „Pojedynek rewolwerowców”, reż. Lamont Johnson (1971); „Oddział”, reż. Kirk Douglas (1975).  

Więcej:
http://www.iluzjon.fn.org.pl/cykle/info/1172/legenda-hollywood-kirk-douglas.html


Stulecie Felliniego

Do końca lipca, z okazji przypadającego w tym roku 100-lecia urodzin Federica Felliniego, widzowie kina Iluzjon będą mogli także ponownie wkraść się do kina Fulgor w Rimini zmitologizowanego w Amarcord, zwiedzić Miasto kobiet i zakosztować Słodkiego życia. Wrócić do Nocy Cabirii, poznać świat włóczęgów, Wałkoni i tancerzy (Ginger i Fred).

Federico Fellini jak nikt wcześniej rzucił na ekran – niczym na prześcieradle w Wywiadzie – świat swojej podświadomości, utkany ze snów, marzeń, pragnień i wspomnień. Jak nikt wcześniej w samych tytułach podpisywał swoje filmy (Rzym, Casanova), nadając im piętno autorstwa i szczerej do bólu spowiedzi, a przy tym opiewał żywioł kobiecości, dokumentował włoską elitę, pokazywał starość i rozpad.

Filmy Felliniego inspirowały kolejne pokolenia twórców, z których najbardziej znani to Woody Allen, Emir Kusturica i Giuseppe Tornatore.

Więcej:
http://www.iluzjon.fn.org.pl/cykle/info/1169/stulecie-felliniego.html

 

Pełny repertuar kina dostępny jest tutaj:
http://www.iluzjon.fn.org.pl/repertuar.html

 

Galeria

Pliki do pobrania

Repertuar tygodniowy: 26.06-02.07.2020 [pdf] [325 kB]
Repertuar tygodniowy: 03-09.07.2020 [pdf] [698 kB]
Repertuar tygodniowy: 07-13.08.2020 [pdf]
Repertuar tygodniowy: 14-20.08.2020 [pdf]