Lipiec w kinie Iluzjon

24.06.2013

W lipcu w kinie Iluzjon gościć będziemy Stanisława Janickiego, filmoznawcę, twórcę kultowego, najdłużej emitowanego w historii polskiej telewizji programu poświęconego sztuce X muzy – „W starym kinie”. Ostatnimi czasy możemy go usłyszeć w radiu RMF Classic, w audycji „Odeon Stanisława Janickiego”, która to stała się inspiracją do powstania publikacji złożonej z najlepszych felietonów, emitowanych na antenie radia. Autor książki koncentruje się na przedstawieniu zarówno klasycznego okresu kina hollywoodzkiego, jak i na początkach filmu polskiego oraz wybitnych dziełach kinematografii europejskiej. W swojej książce „Odeon. Felietony filmowe”, obok konkretnych informacji na temat reżyserów takich jak Charlie Chaplin, bogiń srebrnego ekranu pokroju Poli Negri czy amantów w rodzaju Clarka Gable, autor przywołuje również ciekawostki z życia gwiazd. W osobnym rozdziale poświęcił również uwagę kulisom głośnych, hollywoodzkich skandali. Książka wydawnictwa BOSZ w lekkiej formie pozwala na zapoznanie się z anegdotami na temat sław ekranu jednocześnie prezentując rzetelną wiedzę na temat najważniejszych postaci kina.
5 lipca zapraszamy na wieczór promocyjny książki, podczas którego Stanisław Janicki wygłosi prelekcję do filmu Charlesa Chaplina „Dyktator”. Pokaz ten zapoczątkuje trzydniowy cykl filmów wybranych przez samego gościa wśród których znajdą się jeszcze filmy takie jak: „Towarzyszenie broni” – r. Jean Renoira oraz „Piętro wyżej” – r. Leona Trystana.

"Piętro wyżej" - reż. Leon Trystan


 

W tym miesiącu przypomnimy filmy wielkiego geniusza kina, „człowieka orkiestry” – Charlesa Chaplina - znanego przede wszystkim jako odtwórcę ikonicznej postaci trampa Charliego, wiecznie wplątującego się (zazwyczaj wbrew swoim zamiarom) w najprzedziwniejsze perypetie. Chaplin to także znakomity reżyser filmów, w których sam siebie obsadzał w roli głównej – scenarzysta i twórca muzyki do swych dzieł. 

Cykl filmów poświęconych Chaplinowi, który zaprezentujemy w dniach 2-21 lipca, przygotowaliśmy dla wszystkich miłośników klasycznej burleski, którzy chcieliby zobaczyć dzieła mistrza na srebrnym ekranie i przeżyć je raz jeszcze na nowo. Przegląd nie obejmuje pełnej filmografii Chaplina. Tym razem skupiliśmy się produkcjach Chaplina z epoki dźwiękowej kina. W cyklu nie tylko zobaczymy, ale i usłyszymy Charliego jako: dyktatora fikcyjnego państwa Tomania czy wyrafinowanego i okrutnego pana Verdoux.

"Dyktator" - reż. Charles Chaplin



W końcu mamy długo oczekiwane lato! Rozpoczął się więc sezon błogiego odpoczynku. Nie wszyscy jednak mogą w tym czasie wyjechać na urlop. Dla tych, którzy zostają w Warszawie przygotowaliśmy zestaw tytułów po nazwą Kalejdoskop wakacyjny, pozwalający choć na chwilę oderwać się od codziennej rzeczywistości i wybrać się w barwną, filmową podróż.
W dniach 3-30 lipca wraz z Janem Himilsbachem i Zdzisławem Maklakiewiczem zabierzemy Państwa w „Rejs”, pojedziemy do Rzymu z Audrey Hepburn oraz do Wenecji z Katharine Hepburn. Spędzimy „Wakacje z Moniką” i wspólnie doczekamy „Ostatniego dnia lata”.

"Rzymskie wakacje" - reż. William Wyler


 

Lipiec jest również okazją do przypomnienia dzieł wielkiego twórcy kinematografii światowej - Louisa Buñuela. To właśnie w tym miesiącu obchodzić będziemy 30. rocznicę śmierci reżysera
Podobno, gdy Buñuel obejrzał po raz pierwszy film Fritza Langa „Zmęczona śmierć” zrobił on na nim tak wielkie wrażenie, że wtedy właśnie postanowił poświęcić się pracy w branży filmowej. W roku 1928 zadebiutował filmem „Pies andaluzyjski”, do którego scenariusz stworzył wspólnie z Salvadorem Dali. Film został entuzjastycznie przyjęty, jako spełnienie nadziei na powstanie kina surrealistycznego mającego dokonać radykalnych przemian w sferze ludzkiej świadomości. Zrealizowany w 1930 roku obrazoburczy „Złoty wiek” wywołał największy chyba skandal w historii kinematografii, skazując twórcę na dłuższą przerwę w działalności artystycznej. W 1946 roku reżyser wyjechał do Meksyku, gdzie zrealizował 20 filmów, w tym takie jak: „Zapomniani”, „Zbrodnicze życie Archibalda de la Cruz” czy „Anioł zagłady”. W 1961 roku został zaproszony do Hiszpanii by zrealizować „Viridianę”. Film stanowiący bezpośrednie oskarżenie hiszpańskiego katolicyzmu i faszyzmu nie został dopuszczony na ekrany, a reżyser ponownie zmuszony do wyjazdu z kraju. Prawdziwą wartość artystyczną dzieła doceniło dopiero jury w Cannes nagradzając je Złotą Palmą, co w dużej mierze przyczyniło się do wielkiego sukcesu artysty. Jego kolejne dzieła realizowane we Francji przyjmowane były z coraz większym szacunkiem i ciekawością. Filmowa twórczość Luisa Buñuela powstała z pragnienia buntu. W swych dziełach operował bardzo często środkami gwałtownymi i szokującymi, przejaskrawieniem, okrucieństwem i szyderstwem. Jednakże czynił to w imię wartości, które były mu niezmiernie bliskie – w imię wolności. W 1973 roku Buñuel otrzymał Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego za „Dyskretny urok burżuazji”. Ostatni swój film „Mroczny przedmiot pożądania” zrealizował w 1977 roku. Artysta zmarł 30 lipca 1983 roku.
Przegląd twórczości Buñuela zaprezentujemy w terminie: 11- 30 lipca.

"Dyskretny urok burżuazji" - reż. Louis Buñuel


 

W MARYNARZA…PAPIER, FILM, KAMIEŃ. Papier, nożyce, kamień – gra, którą znają chyba wszyscy – to istota „wakacji” ujęta w trzech prostych ruchach dłoni. To podejmowanie decyzji spontanicznie, bez długiego przedwakacyjnego debatowania.
Kino Iluzjon podczas wakacji zaprasza dzieci do wzięcia udziału w seansach organizowanych w ramach akcji „Papier, film, kamień”. Oprócz pokazów filmowych zaprosimy naszych najmłodszych widzów do wzięcia udziału w zabawach, w których główną rolę będzie odgrywał papier oraz... kamień. Papier zaistnieje dzięki origami - sztuce składania papieru, kamień dzięki sztuce kaligrafii i „malarstwa” (bez użycia farb), dla których tworzywem będzie chodnik okalający budynek Iluzjonu. Ów chodnik, o czym wiedzą chyba wszystkie dzieci z okolicy, wprost idealnie nadaje się do bycia „przyozdobionym”, ot chociażby dzięki wsparciu wody, pędzli i kredy.
Zapraszamy do kina oraz na skwer Antoniego Słonimskiego przy Narbutta 50a.
W ramach projekcji, które będą miały miejsce w terminie 5-25 lipca, pokażemy filmy takie jak: „Tedi i poszukiwacze zaginionego miasta”, „Jabłko i Robak”. „Stalowy Gigant” czy „Kot w Paryżu”.

Od 21 lipca zapraszamy również na plenerową wystawę „65 lat polskiej animacji dla dzieci”, na której będzie można zobaczyć krótką historię polskiego filmu animowanego, sylwetki mistrzów, znane i lubiane postacie z bajek, seriali animowanych. Wystawa potrwa do 11 sierpnia. Będzie można ją oglądać na skwerku przylegającym do kina Iluzjon.

"Jabłko i robak" - reż. Anders Morgenthaler


 

Z okazji 80. rocznicy urodzin reżysera Stanisława Jędryki, znanego z realizacji niezapomnianych filmów i seriali dla młodzieży takich jak: „Podróż za jeden uśmiech”, „Stawiam na Tolka Banana” czy „Szaleństwa Majki Skowron”, chcielibyśmy zaprosić Państwa na mini - przegląd zainspirowany jego twórczością. Zobaczymy między innymi: „Do dóry nogami”, „Paragon, gola!”, „Porwanie” i „Wyspę złoczyńców”. W dniach 26-28 lipca obok młodzieżowej części twórczości Stanisława Jędryki zaprezentujemy mniej znane filmy realizowane dla widzów dorosłych takie jak: „Dom bez okien”, „Powrót na ziemię” czy „Amnestia”.

"Paragon, gola!" - reż. Stanisław Jędryka

Galeria