Lipiec w kinie Iluzjon

18.06.2014

Mimo rozpoczynającego się sezonu urlopowego kino Iluzjon nie ustaje w prezentowaniu arcydzieł sztuki filmowej. W nadchodzącym miesiącu zobaczymy m. in. filmy z udziałem Marlona Brando i Geraldine Chaplin, a także produkcje autorstwa Vincente’a Minnelli oraz niezapomniane dzieła nagrodzone na przestrzeni lat Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes.

 

Marlon Brando należy do grona artystów, o których można śmiało powiedzieć, że zmienili oblicze sztuki aktorskiej. Karierę rozpoczynał na Broadway’u, ale ambitny chłopak z Omaha dość szybko stworzył swój własny, niepowtarzalny styl aktorski oparty na metodzie Stanisławskiego, który doceniło Hollywood. Brando wywarł wpływ na całe pokolenia aktorów począwszy od Jamesa Deana i Paula Newmana po Rivera Phoenixa. Grał głównie w dramatach i westernach, w których kreował realistyczne portrety bohaterów cechujących się niezwykłą charyzmą i bezkompromisowością. Dzięki roli Johnny’ego - przywódcy motocyklowej bandy w filmie „Dziki” László Benedeka – stał się idolem młodzieży oraz ikoną stylu lat 50. XX wieku, a ulice amerykańskich miast zaroiły się od chłopców w skórzanych kurtkach. Kolejne role w filmach „Jak ptaki bez gniazd” czy „Na nabrzeżach”, ugruntowały jego pozycję jednego z najbardziej obiecujących aktorów młodego pokolenia. W drugiej połowie lat 60. jego gwiazda nieco przybladła, ale ponownie odkrył go dla publiczności Francis Ford Coppola obsadzając Brando w głównych rolach w filmach „Ojciec chrzestny” i „Czas Apokalipsy”. W lipcu, w związku z 10. rocznicą śmierci, a także obchodzoną w kwietniu - 90. rocznicą urodzin  aktora w Iluzjonie przypomnimy dzieła z jego udziałem, m.in.: „Na nabrzeżach” (za rolę, w którym uhonorowany został Oscarem), „Herbaciarnia ”, „Przełomy Missouri” czy też wspomniane „Tramwaj zwany pożądaniem” i „Czas Apokalipsy”. Przegląd poświęcony Marlonowi Brando potrwa od 1 do 30 lipca.

 

Vincente Minnelli, nigdy nie pretendował do bycia filmowym filozofem, za to doskonale wpisał się w popularny w latach 50. i 60. XX wieku  hollywoodzki nurt musicalowy, nie tylko go rozwijając ale wręcz rewolucjonizując. Minnelli uznawany jest za twórcę, który uchronił musical przed teatralizacją i sztucznością. Spośród 33 filmów, które zrealizował 13 to musicale, a wśród nich takie hity jak: „Spotkamy się w St. Louis” (z Judy Garland, późniejszą żoną reżysera, w roli głównej), „Wszyscy na scenę” czy „Amerykanin w Paryżu” z niezapomnianą kreacją Gene’a Kelly. Warto pamiętać jednak, że artysta ma na swoim koncie także realizację wielu znakomitych komedii  („Ojciec panny młodej”), filmów przygodowych („Dom od wzgórza”), a także dramatów („Czterech jeźdźców Apokalipsy”). W 1959 roku Minnelli otrzymał Oscara w kategorii najlepszy reżyser za film – „Gigi”. Z małżeństwa Vincente’a Minnelli i Judy Garland narodziła się córka - Liza Minnelli wspaniała aktorka i piosenkarka.
W  terminie: 2 - 23 lipca, w Iluzjonie zaprezentujemy filmy Vincente’a Minnelliego takie jak: „Pasja życia” – będący biografią słynnego malarza – Van Gogha (Kirk Douglas), znakomite, nadmienione już musicale – „Gigi” oraz „Wszyscy na scenę”, a także  komedie: „Do widzenia, Charlie” i „Kłopotliwy wnuczek”.

Geraldine Chaplin niejednokrotnie podkreślała, iż zostanie aktorką zawdzięcza w dużej mierze szczęściu, trochę też talentowi, ale bez wątpienia, to nazwisko odziedziczone po sławnym ojcu (Charlesie Chaplinie) stało się dla niej przepustką do wielkiej kariery filmowej. Pierwszy prawdziwy sukces zapewnił jej udział w filmie „Doktor Żywago” u boku Omara Sharifa i Julie Christie. Dwa lata później zagrała już u Carlosa Saury w obrazie: „Mrożony peppermint” i od tego czasu stała się ulubioną aktorką oraz długoletnią partnerką życiową reżysera. Chaplin ma na swoim koncie także role w filmach Alaina Resnaisa, Roberta Altmana, Pedro Almodóvara i Franco Zeffirell’ego. W lipcu Geraldine Chaplin obchodzić będzie 70. urodziny. W związku z tą okazją, w Iluzjonie będzie można zobaczyć artystkę na srebrnym ekranie m.in. w produkcjach Carlosa Saury: „Nakarmić kruki”, „Elizo, moje życie”, „Anna i wilki”, filmach Roberta Altmana: „Nashville”, „Dzień weselny”, a także w komedii z Louisem de Funèsem – „Zawieszeni na drzewie” oraz horrorze – „Sierociniec”. Na urodzinowy przegląd twórczości artystki zapraszamy do Iluzjonu w dniach: 3 – 31 lipca

Przez cały lipiec, w Iluzjonie będzie można także oglądać filmy nagrodzone Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes. Spośród kilkudziesięciu tytułów wybraliśmy czternaście takich, które naszym zdaniem doskonale obrazują zmieniające się filmowe trendy i gusta festiwalowego jury. W przeglądzie zatytułowanym: „Złote Palmy z Cannes” zobaczyć będzie można wybitne dzieła światowej kinematografii takie jak: obsypany wieloma nagrodami, w tym czterema Oscarami melodramat Delberta Manna – „Marty”, pełen napięcia thriller w reżyserii Henri-Georgesa Clouzota – „Cena strachu” opowiadający o grupie śmiałków transportujących niebezpieczny ładunek nitrogliceryny, dramat historyczny „Sobowtór” Akiry Kurosawy o losach potężnego szoguna poszukującego swego tytułowego sobowtóra czy też dramat społeczny autorstwa Gusa Van Santa – „Słoń”, poruszający aspekt przemocy wśród nastolatków.

 

W wakacje nie zapominamy o naszych najmłodszych widzach. W lipcu w Iluzjonie będzie piłkarsko i przygodowo. Na filmowe boisko wybiegniemy razem z Paragonem – bohaterem filmu Stanisława Jędryki „Paragon, gola!”, na wakacyjne szlaki wyruszymy wraz z Bolkiem i Lokiem, gąską Balbinką, Filemonem. Pokażemy też pierwsze, najstarsze odcinki ulubionych wieczorynkowych serii. 

 

Szczegóły na www.iluzjon.fn.org.pl

 

Bilety na seans – 10 -17 zł

 

Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 

OSOBY DO KONTAKTU:

Marlena Gabryszewska, tel.: 692 769 264; e-mail mgabryszewska@fn.org.pl

Galeria

Pliki do pobrania

Lipiec w Iluzjonie - ulotka [.pdf]