Wrzesień w kinie Iluzjon

21.08.2014

W nadchodzącym miesiącu mija 90. rocznica urodzin Marcello Mastroianniego, który wykreował w kinie nowy typ amanta filmowego - nieco bezradnego, mało przebojowego, wywołującego w kobietach instynkt opiekuńczy. Mastroianni partnerował znanym i cenionym aktorkom - Sophii Loren, Claudii Cardinale, Brigitte Bardot czy Jeanne Moreau. Niewątpliwie najciekawszy okres jego kariery przypadł na lata współpracy z Federico Fellinim. Najbardziej znaczącymi filmami z tego okresu są: „Słodkie życie”, „Osiem i pół”, „Miasto kobiet”. Od 1 do 30 września zapraszamy do Iluzjonu, gdzie obok wspomnianych filmów zaprezentujemy m.in.: „Noc” w reżyserii Michelangelo Antonioniego, „Rozwód po włosku” Pietro Germiego oraz „Białe noce” Luchino Viscontiego. 

W tym roku mija 90. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów – Stanisława Różewicza. Na przełomie lat 50-tych i 60-tych, w czasie gdy przedstawiciele nurtu „szkoły polskiej” realizowali filmy rozrachunkowe o tematyce wojennej, Różewicz tworzył swój własny język mówienia o rzeczywistości. Reżyser specjalizował się w kameralnych dramatach opowiadający o losach zwykłych, prostych ludzi, które stanowiły pretekst do ukazania uniwersalnych i ważkich tematów. Wspólnie z bratem, poetą Tadeuszem Różewiczem, napisał scenariusze do kilku swoich filmów, m.in.: „Świadectwo urodzenia”, „Echo”, „Piwo”. Od 1 do 27 września zaprezentujemy najważniejsze dzieła autorstwa Stanisława Różewicza, wśród których znajdą się: „Westerplatte”, „Wolne miasto”, „Drzwi w murze”, „Anioł w szafie” i „Samotność we dwoje”.

Z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej przygotowaliśmy cykl filmów poświęcony ludziom , którzy swą odwagą i męstwem przyczynili się do zmiany biegu działań wojennych. Wśród nich byli m.in.: Jan Zumbach, Bronisław Hellwig i Zdzisław Pacak – Kuźmirski, bohaterowie serii dokumentalnej „Portrety wojenne”, która w nowatorski sposób wykorzystuje archiwalne materiały ze zbiorów Filmoteki Narodowej oraz stylizowane na komiks kadry, łączące nowoczesną technikę wprowadzania aktora do ręcznie rysowanej scenografii. Premiera serii odbędzie się w Iluzjonie 2 września. W bloku Bohaterowie II wojny światowej zobaczymy także „Akcję pod Arsenałem” Jana Łomnickiego, „Było ich dziewięciu” Harry’ego Watta, „Sekret Enigmy” Romana Wionczka oraz „Dzieci Ireny Sendlerowej”, „Korczaka” i „Daleko od okna” opowiadające o bohaterach dnia codziennego, którzy ryzykowali własne życie by ratować innych w czasach wojennej zawieruchy. Cykl potrwa od 2 do 15 września.

Brigitte Bardot to jedna z największych ikon popkultury XX wieku. W latach 50. i 60. stała się symbolem rewolucji seksualnej oraz emancypacji kobiet. Mówiono o niej, że jest „europejskim odpowiednikiem Marylin Monroe”. Fascynowała zarówno mężczyzn jak i kobiety, które naśladowały jej fryzurę, strój i makijaż. We wrześniu Brigitte Bardot obchodzić będzie 80. urodziny. Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia cyklu filmowego poświęconego aktorce. W dniach: 5 – 30 września w Iluzjonie pokażemy dzieła takie jak.: „Pogarda” w reżyserii Jean-Luca Godarda, „Testament Orfeusza” Jeana Cocteau oraz „Prawda” Henri-Georgesa Clouzota.

We wrześniu wspominać będziemy zmarłą przed kilkoma dniami Lauren Bacall, aktorkę kojarzoną z niskim tembrem głosu i przeciągłym spojrzeniem, którym kusiła swoich filmowych partnerów. W wieku 19. lat Bacall zadebiutowała u Howarda Hawksa w obrazie „Mieć i nie mieć”. Dzieło to okazało się być przełomowe nie tylko w jej filmowej karierze, ale także życiu prywatnym, gdyż zagrała u boku swego przyszłego męża, starszego od siebie o 25 lat – Humphreya Bogarta. Para wystąpiła wspólnie jeszcze w trzech filmach tzw. złotego okresu Hollywood – „Wielkim śnie”, „Mrocznym przejściu” i „Key Largo”. Chociaż po śmierci Humphreya artystka wyszła ponownie za mąż za aktora Jasona Robardsa, już zawsze określano ją jako „wdowę po Bogarcie”. Bacall ma na swoim koncie ponad 50 filmów. Do najciekawszych z jej udziałem zaliczyć można chociażby: „Jak poślubić milionera”, „Rewolwerowiec”, „Żona modna” oraz „Morderstwo w Orient Ekspresie”. Dwa ostatnie tytuły, a także „Ruchomy cel” i „Misery” będzie można zobaczyć w Iluzjonie podczas przeglądu filmowego dedykowanego aktorce w terminie 14 – 27 września.

W cyklu Nowe oblicza kina zaprezentujemy najnowszy, kręcony przez dwanaście lat film Richarda Linklatera – „Boyhood”. Reżyser niezapomnianych obrazów – „Przed wschodem słońca” i „Po zachodzie słońca”, tym razem postawił sobie za cel zrealizowanie rozgrywającego się przez ponad dekadę dzieła, w którym postacie dorastają wraz z odtwórcami głównych ról. Oprócz tego fascynującego filmowego eksperymentu, w Iluzjonie zobaczymy także trzy interesujące dokumenty – opowiadający o polskich siatkarzach obraz Michała Bielawskiego – „Drużyna”, „Efekt domina”, w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, przedstawiający pełną dramatycznych napięć historię wspólnego życia dwojga zakochanych w sobie ludzi zamieszkujących nieuznawaną przez większość świata Abchaską Republikę Autonomiczną, a także „Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?” – częściowo animowany dokument Michela Gondry’ego, będący zapisem rozmowy reżysera z uznanym myślicielem na temat jego poglądów oraz teorii naukowych.

We wrześniowej odsłonie cyklu Mały Iluzjon zapraszamy na spotkanie z bohaterami klasycznych polskich bajek. W zestawie Jak pies z kotem będzie można zobaczyć doskonale znane postaci Bolka i Lolka, Reksia oraz kota Filemona. Mali widzowie będą mieli także okazję odkryć „Tajemnice wiklinowej zatoki” oraz przeżyć wzorowane na balladach rycerskich „Przygody błękitnego rycerzyka”. Amatorów japońskiej animacji zachęcamy do obejrzenia najnowszego dzieła Hayao Miyazakiego – „Zrywa się wiatr” opowiadającego historię Jirô Horikoshiego, konstruktora myśliwców z czasów drugiej wojny światowej. Fanów kina familijnego zapraszamy na wielokrotnie nagradzany film „Harry i Hendersonowie” – opowieść o bliskim spotkaniu typowej amerykańskiej rodziny z legendarną Wielką Stopą.

W dniach 20 - 28 września odbędzie się 2. edycja Festiwalu Filmowego dla Dzieci i Młodzieży KINO W TRAMPKACH – przegląd dedykowany widzom młodym, młodszym i najmłodszym. W programie znajdą się współczesne filmy z całego świata, również te z oficjalnych selekcji międzynarodowych festiwali filmowych, a także Dziecięce olśnienia, czyli sekcja dająca szansę rodzicom i dziadkom do podzielenia się z młodymi widzami swoimi ulubionymi filmami. Na uczestników czekają także warsztaty i spotkania z twórcami, sekcja Fokus na dokument i wydarzenia specjalne.


 

Szczegóły na www.iluzjon.fn.org.pl

Ceny biletów na seanse repertuarowe: 10 - 17 zł

Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

OSOBY DO KONTAKTU:
Marlena Gabryszewska, tel.: 692 769 264; e-mail mgabryszewska@fn.org.pl

Galeria

Pliki do pobrania

Wrzesień w Iluzjonie - ulotka [pdf]