Kino Warszawa Fest – święto małych kin w Iluzjonie

05.10.2014

Pokazy filmów i kronik, wystawa multimedialna, warsztaty tematyczne i zwiedzanie kin od zaplecza, składają się na organizowane przez Fundację Obserwatorium we współpracy z Filmoteką Narodową święto małych kin, które odbędzie się m.in. w Iluzjonie w dniach 10 – 12 października.

Przez trzy dni w kinie Iluzjon, odbywać się będą pokazy filmów i warsztaty tematyczne. W programie m.in. „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore i „Neon” Erica Bednarskiego oraz zajęcia z kreatywnego pisania, tajników cyfryzacji i rekonstrukcji filmowej (Nitrolekcje) czy architektury kin zaprojektowanych przez Mieczysława Piprka. Będzie też można zobaczyć multimedialną wystawę „Kino Warszawa”, na którą składają się zarówno filmy dokumentalne o kinach Warszawy, jak i archiwalne oraz współczesne fotografie. Narrację dźwiękową tworzą zarejestrowane wspomnienia mieszkańców stolicy. Podczas festiwalu prezentowane będą również kroniki z powstawania powojennych kin m.in. Prahy i Moskwy.

Kino Iluzjon

W ramach akcji „Warszawa wspomina” każdy będzie mógł podzielić się opowieściami o kinach, a także sfotografować lub zeskanować pamiątki. Zebrane materiały wzbogacą cyfrowe archiwum o warszawskich kinach. Zaś uczestnicy wycieczek będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć od zaplecza Wisłę, Muranów, Lunę, Iluzjon, a także nieczynny już Wars. Pokażemy miejsca, do których na co dzień widz nie ma dostępu: kabinę kinooperatora, garderoby czy fosę orkiestrową – obiecują organizatorzy. A w sobotę „Stare Kino Live!” – impreza w klubie Sztuki&Sztuczki. Całą noc będziemy bawić się w rytmie muzyki filmowej.

 Kino Praha

To pierwsze tego typu wydarzenie w całości poświęcone przeszłości i przyszłości tradycyjnych kin. Jego celem jest budowanie tożsamości lokalnej oraz upowszechnianie wiedzy o kinematografii i architekturze. Odkryjemy przed wami nie tylko historię warszawskich przybytków X Muzy, lecz także zabierzemy w podróż szlakiem obiektów obecnych i nieobecnych – zachęcają organizatorzy z Fundacji Obserwatorium, która od trzech lat prowadzi projekt „W małym kinie”. Dotychczas zajmowali się przede wszystkim badaniem sytuacji małych, działających w Polsce kin. Teraz skupiają się na swoim mieście – Warszawie, z mapy której tylko w tym kwartale znika legendarna Femina, reaktywuje się Elektronik i powstaje nowe kameralne Kino na boku.


 Kino Wrzos

Wraz z organizatorami zapraszamy w architektoniczną podróż po małych kinach – tych, które działają do dziś i tych, które przestały istnieć w latach 90. Polecamy też debatę „Małe wielkie kina – czas przemian”, w której udział weźmie Magdalena Byczyńska, projektantka neonów kin, Patrycja Jastrzębska, historyk sztuki dokumentująca znikającą architekturę stolicy (projekt „Tu było, tu stało”) oraz Petr Hubáček, czeski aktywista z grupy reaktywującej kino Varšava w Liberecu.

Projekcje w ramach cyklu:

10.10.2014, godz 20:00
Sala Stolica
Rezerwacja/zakup biletu
11.10.2014, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
11.10.2014, godz 20:00
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
12.10.2014, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
12.10.2014, godz 20:00
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu

 

Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a | Cafe Iluzja (w kinie) | Klub Sztuki&Sztuczki, ul. Szpitalna 8

10-12.10.2014 (piątek-niedziela), seanse: wstęp 10 zł, pozostałe wydarzenia: wstęp wolny!

 

Więcej informacji:

www.wmalymkinie.pl 
www.facebook.com/wmalymkinie


ORGANIZATOR:
Fundacja Obserwatorium

DOFINANSOWANIE:
Program Grundtvig

PARTNERZY GŁÓWNI:
Kino Iluzjon, Filmoteka Narodowa

PARTNERZY:
Cafe Iluzja, Czeskie Centrum, FOTOKARTA, FOTOTEKA, Fundacja Młodej Kultury Hopsiup Project, Instytut Adama Mickiewicza, kino Luna, kino Muranów, Loesje, NAC, NoveKino Wisła, Ośrodek Karta, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej Masław, Sztuki&Sztuczki, Teatr WARSawy, Witryna Grochów

PATRONATY:
Prezydent m. st. Warszawy, Okno na Warszawę, Tu było tu stało


Przy okazji cyklu pragniemy podkreślić, że Filmoteka Narodowa jest partnerem projektu FORWARD, którego celem jest stworzenie zautomatyzowanego systemu określania statusu praw różnych typów dzieł audiowizualnych, w tym dzieł osieroconych. Celem wprowadzenia systemu jest wyszukiwanie i opracowywanie informacji niezbędnych do zdefiniowania statusu praw dzieł audiowizualnych. Dzięki temu instytucje kultury, jednostki komercyjne i wszyscy inni potencjalni użytkownicy dzieł audiowizualnych otrzymają jasne wskazówki czy dane dzieło jest w domenie publicznej, czy jest objęte prawami autorskimi, czy też jest dziełem osieroconym i na jakich warunkach może być rozpowszechniane w Europie.

Więcej o projekcie: TUTAJ

 

        

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków programu ICT-PSP

 

Galeria