Listopad w Iluzjonie

30.10.2014

31 października na ekrany polskich kin wszedł najnowszy film Kena Loacha - „Klub Jimmy'ego”. Wydarzenie to jest doskonałą okazją by przypomnieć w Iluzjonie twórczość tego znakomitego reżysera. Loach zajmuje miejsce szczególne w annałach kinematografii brytyjskiej. Podobnie jak Mike Leigh, twórca od kilku dekad dokumentuje historię swego kraju realizując filmy społecznie zaangażowane, które jak w lustrze odbijają aktualne problemy Wielkiej Brytanii. Bohaterami jego dzieł są często ludzie wywodzący się z tzw. klasy robotniczej, borykający się z problemami takimi jak: bezrobocie, nieudolność służb socjalnych, narkomania czy alkoholizm. Loach postawił sobie za cel, by jego filmy nie stanowiły dla widzów wyłącznie czystej, eskapistycznej rozrywki. Reżyser nieustannie skłania odbiorców swej twórczości do głębokiego przyjrzenia się otaczającej ich rzeczywistości i do walki, by ją zmienić.  W dniach: 31 października – 30 listopada w Iluzjonie przypomnimy dzieła Mistrza wśród, których znajdą się m.in.: „Kes”, „Czekając na życie”, „Wiatr buszujący w jęczmieniu” oraz „Whisky dla aniołów”. 


Klub Jimmy'ego, reż. Ken Loach 

Steve McQueen to prawdziwa ikona kina amerykańskiego i niekwestionowana gwiazda filmów akcji lat 60. Produkcje z jego udziałem biły kolejne rekordy oglądalności. Aktor wykreował w kinie postaci twardych mężczyzn, doświadczonych przez życie i nie pogodzonych z otaczającą ich rzeczywistością. W prywatnym życiu McQuuen podobnie jak jego bohaterowie, był równie zawzięty i odważny. Jako miłośnik sportów ekstremalnych, nie pozwalał by w filmie zastępował go dubler. Wśród licznych znakomitych ról, które stworzył, warto wymienić chociażby: Kapitana Hiltsa z „Wielkiej ucieczki” Johna Sturgesa, gdzie zagrał jeńca wojennego ponawiającego próby ucieczki z obozu, Maxa Sanda z westernu „Nevada Smith”, w którym szukał zemsty na mordercach rodziców czy też Henri Charriere’a z przejmującego filmu „Papillon” w reżyserii Franklina J. Schaffnera. W dniach 3 – 29 listopada w Iluzjonie potrwa retrospektywa Steve’a McQueena, na którą złożą się filmy takie jak: „Płonący wieżowiec”,  „Bullitt”, „Siedmiu wspaniałych” oraz „Ucieczka gangstera”.


Płonący wieżowiec, reż. John Guillermin

Andrzej Łapicki był jedną z najbardziej znanych twarzy polskiego ekranu lat 60. i 70. Współpracował z tak znamienitymi twórcami jak: Andrzej Wajda, Jan Rybkowski, Tadeusz Konwicki i Krzysztof Zanussi. Przez długi czas uchodził za czołowego amanta kina polskiego. W pamięci widzów zapisał się także, m.in. jako „głos” Polskiej Kroniki Filmowej, w której przez wiele lat był lektorem, a także jako genialny aktor sceniczny. 18 listopada, w związku z 90. rocznicą urodzin Andrzeja Łapickiego w Iluzjonie spotkają się współpracownicy artysty, którzy podzielą się z publicznością swoimi wspomnieniami związanymi z osobą aktora. Wydarzeniu towarzyszyć będzie przegląd twórczości filmowej Łapickiego, który potrwa od 12 do 18 listopada. Złożą się na niego tytuły takie jak: „Salto”, „Jak daleko stąd, jak blisko”, „Zazdrość i medycyna”, „Lekarstwo na miłość”.


 Salto, reż. Tadeusz Konwicki

W listopadzie kontynuować będziemy, trwający od października do grudnia, przegląd filmowy - WIELKA WOJNA poświęcony 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. W związku z tym historycznym wydarzeniem, Filmoteka Narodowa przy wsparciu zagranicznych instytutów kultury, przygotowała przekrojowy przegląd filmowy opisujący losy targanego przez 4 lata zawieruchą wojenną świata. Na cykl składają się zarówno dzieła fabularne, a także nigdy dotąd nie prezentowane w Polsce filmy dokumentalne zawierające autentyczne materiały zarejestrowane w czasie wojny. Przeglądowi towarzyszy również multimedialna wystawa prezentowana w kinie Iluzjon, przygotowana przez Muzeum Historii Polski. W nadchodzącym miesiącu, wśród prezentowanych filmów znajdą się m.in.: arcydzieło Jeana Renoira – „Towarzysze broni”,  komedia wojenna Karela Steklý’ego – „Dobry wojak Szwejk”, a także doskonały melodramat François Truffauta z udziałem Jeanne Moreau – „Jules i Jim”.
 


 Jules i Jim, reż. François Truffaut

W nadchodzącym miesiącu, w Iluzjonie wśród nowości kinowych zobaczymy m.in. uhonorowany Złotą Palmą w Cannes, najnowszy obraz Nuri Bilge Ceylana – „Zimowy sen”. Film przedstawia historię Aydina, prowadzącego wspólnie z żoną hotel w centrum Anatolii, w którym mieszka także rozwiedziona siostra głównego bohatera – Necla. W „Zimowym śnie”, trudne relacje małżonków oraz problemy Necli stają się przyczynkiem do opowiedzenia o  samotności  i o tym, jak trudno w niej zachować jakikolwiek związek z innymi ludźmi. Niesamowicie melancholijne zdjęcia krajobrazu w filmie Ceylana, a także ujęcia, w których kamera zdaje się kontemplować każdy, najdrobniejszy gest bohaterów stanowią o niezwykłej poetyckości „Zimowego snu”.

Premierą miesiąca, której z pewnością nie wolno przegapić jest dzieło Andrieja Zwiagincewa –Lewiatan”. Reżyser kojarzony do tej pory z kinem metafizycznym, nazywany następcą Tarkowskiego, stworzył tym razem pełnokrwisty thriller polityczny ociekający błotem i wódką, w którym na symbolikę niewiele jest miejsca. Mimo odniesień do biblijnej Księgi Hioba, nagrodzony za scenariusz w Cannes „Lewiatan”, jest mocno osadzony w realiach współczesnej Rosji, w której korupcja i nadużywanie władzy są na porządku dziennym, a największym zagrożeniem jest człowiek.

Lewiatan, reż. Andriej Zwiagincew

W listopadzie zapraszamy także na znakomity dokument – 20 000 dni na Ziemi”, będący wyjątkowym portretem wyjątkowego artysty – Nicka Cave’a. W filmie śledzimy 20 000. dzień z życia muzyka, rozpoczynający się dźwiękiem budzika wczesnym rankiem, aż do nocnego spaceru wzdłuż plaży po jednym z koncertów. Fragmenty materiałów nagranych podczas prób w studiach nagraniowych, twórcy przeplatają wypowiedziami muzyków, którzy mieli okazję pracować z Cavem.

W przyszłym miesiącu w Iluzjonie w dalszym ciągu zobaczyć będzie można  Potop Redivivus – klasyk polskiego kina w nowej, atrakcyjnej formie. Pieczołowicie odrestaurowany film został na nowo zmontowany pod nadzorem artystycznym Jerzego Hoffmana i Jerzego Wójcika. Pod opieką reżysera powstała wersja filmu o zdynamizowanej narracji, trwająca 185 min.

Wśród wydarzeń specjalnych zaplanowanych w kinie Iluzjon na listopad, polecamy szczególnie seans Kanału Andrzeja Wajdy z prelekcją Michała Chacińskiego wygłoszoną w języku angielskim, dedykowany angielskojęzycznym mieszkańcom Stolicy. Projekcja, która będzie miała miejsce 25 listopada, rozpocznie realizowany co miesiąc wspólnie z Cyfrowym Repozytorium Filmowym cykl polskich arcydzieł, z którymi chcielibyśmy zapoznać obcokrajowców. 17 listopada zapraszamy na film „Zabijcie czarną owcę” w reżyserii Jerzego Passendorfera, po którym odbędzie się spotkanie z odtwórcą jednej z głównych ról – Markiem Frąckowiakiem.
 

Zabijcie czarną owcę, reż. Jerzy Passendorfer

20 listopada, po raz ósmy, startuje Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Warszawskie pokazy niezmiennie odbywać się będą również w stołecznym kinie Iluzjon (od 21.11).
Tegoroczna edycja „Sputnika” poświęcona jest rosyjskiej fantastyce. W programie znajdzie się m.in. mockument Aleksieja Fiedorczenki „Pierwsi na księżycu”, opowiadający o lądowaniu radzieckich kosmonautów na Księżycu, „Solaris” uważany za jeden z najlepszych filmów science fiction w historii kinematografii światowej w reżyserii Andrieja Tarkowskiego, „Stalker” – luźna filmowa adaptacja powieści braci Strugackich „Piknik u skraju drogi” czy najlepsze tytuły poprzednich edycji Festiwalu w ramach bloku „The best of Sputnik”.
Festiwal będzie obfitował także w różnorodne wydarzenia towarzyszące, które uzupełnią sekcję fantastyki. Dopełnieniem pokazów filmowych będą prelekcje na temat twórczości Pawła Kłuszancewa. W świat fantazyjnych wizji przeniesie nas wystawa petersburskiego artysty Aleksieja Andriejewa „Odrębna rzeczywistość”. W Iluzjonie będzie można zobaczyć ponad 300 prac autora wykonanych w technice digital art, będących zapisem sennych widzeń i dziecięcych wspomnień autora. Wernisaż rozpocznie się spotkaniem i rozmową z artystą, następnie zaprosimy widzów na projekcję filmu „Kin-dza-dza” Georgija Danelija.

Na listopadowe szare dni polecamy spotkanie z bohaterami Małego Iluzjonu – Kacprem i Emmą, młodymi zbuntowanymi dziewczynami, które chcą założyć zespół punkowy oraz małym Sebastianem mieszkającym w  małej alpejskiej wiosce, który zaprzyjaźnia się z psem. A to tylko niektóre z postaci, które w listopadzie pojawią się na srebrnym ekranie w Iluzjonie. Wystąpią oni w: nagradzanym na międzynarodowych festiwalach obrazie „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele” (reż. Arne Lindtner Næss) , „We are the best!” (reż. Lukas Moodysson) oraz „Bella i Sebastian” (reż. Nicolas Vanier). Ponadto polecamy przepiękną opowieść o małym Jeanie, który musi oswoić się ze smutną prawdą o odejściu mamy, czyli animację dla całej rodziny – „Moja mama jest w Ameryce i spotkala Buffalo Billa” (reż. Marc Boreal, Thibaut Chatel) oraz zestaw bajek „Tajemnice lasu”. Owe tajemnice najmłodsi widzowie będą odkrywać razem z Maurycym i Hawrankiem, Jeżem Kleofasem oraz Bolkiem i Lolkiem. 

W listopadzie już po raz drugi po wakacyjnej przerwie zapraszamy na Młodych Gniewnych – młodzieżowy klub filmowy. Będziemy jak zawsze rozmawiać o dobrym kinie w towarzystwie „młodych gniewnych” polskiej krytyki filmowej oraz gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Bowiem to z myślą o nich, powstał ten cykl. 21 listopada pokażemy film „Kauwboy. Chłopiec i kawka”. Obraz zachwycił młodych kinomanów, którzy przyznali mu Nagrodę Młodzieżowej Publiczności w 2012 roku. Jest to historia wyjątkowej przyjaźni, jaka tworzy się między młodym bohaterem – Jojo -  a rannym ptaszkiem, którym chłopiec się opiekuje.  24 listopada, w Iluzjonie wyświetlimy z kolei znakomity film Luca Bensona – „Wielki błękit”, będący ponadczasową opowieścią o przyjaźni, miłości i poszukiwaniu sensu życia.

Wielki błękit, reż. Luc Besson 

 


 

Ceny biletów na seanse repertuarowe: 10 - 17 zł

Kino Iluzjon; ul. Narbutta50 a; 02-536 Warszawa

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 

Galeria

Pliki do pobrania

ULOTKA program