Grudzień w kinie Iluzjon

25.11.2014

W grudniu, zaprosimy naszych widzów na świąteczną, filmową podróż w czasie i przestrzeni po niezapomnianych, kinowych przebojach, podróż rozpoczynającą się jeszcze w epoce niemej kina, a kończącą w roku 2014. Zaczniemy od niemego „Brzdąca” Charlesa Chaplina, by kolejno zatrzymywać się przy niekwestionowanych arcydziełach kina z różnych zakątków świata m.in.: poruszającym, włoskim obrazie Vittorio De Sici – „Złodzieje rowerów”, znakomitym, nasyconym kulturą Japonii filmie Akiry Kurosawy - „Siedmiu samurajów”, czy  przy współczesnym, malowniczym, nagrodzonym Złotą Palmą w Cannes – tureckim „Zimowym śnie” Nuri Bilge Ceylana. Kluczem w doborze filmowych tytułów były dla nas największe dzieła kina gatunków. Stąd też, w programie zobaczymy, oprócz wymienionych już dzieł, m.in.: western – „W samo południe”, thriller – „Psychoza”, komedię – „Rzymskie wakacje”, a także film wojenny – „Cienka czerwona linia”, do którego prelekcję wygłosi Michał Oleszczyk – filmoznawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni. Na koniec zaplanowaliśmy seans jednego z największych, grudniowych przebojów, pełnej uroku i świątecznej atmosfery komedii muzycznej - „Gospoda świąteczna” w reżyserii Marka Sandricha. Na filmową podróż zapraszamy od 1 do 23 grudnia.

 Brzdąc, reż. Charles Chaplin

Nadchodzący miesiąc będzie ostatnim, w którym w Iluzjonie zobaczyć będzie można filmy z cyklu: WIELKA WOJNA poświęconego 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Dzięki Filmotece Narodowej oraz wsparciu zagranicznych instytutów kultury, przez ostatnie dwa miesiące nasi widzowie mieli okazję oglądać dzieła fabularne poświęcone tej historycznej tematyce, a także nigdy dotąd nie prezentowane w Polsce filmy dokumentalne zawierające autentyczne materiały zarejestrowane w czasie wojny. W dniach: 2 - 19 grudnia, w Iluzjonie zaprezentujemy dzieła takie jak: „Żyła sobie baba” – dramat ukazujący, przez pryzmat życia przeciętnej wiejskiej kobiety, krwawe losy radzieckiego państwa, czy też „Dodek na froncie” – pełną humoru historię Dodka Wędzonki, opowiedzianą na tle wydarzeń I wojny światowej.

 Żyła sobie baba, reż. Andrey Smirnov

Baltasar Kormákur, to jeden z najwybitniejszych islandzkich reżyserów. Swoje pierwsze kroki w świecie filmu stawiał jako aktor i początkowo wcale nie marzył o tym, by stanąć za kamerą. Stworzył w kinie szereg ciekawych aktorskich kreacji, które przyniosły mu uznanie krytyki. Postanowił wtedy poszukać nowych wyzwań i spróbować swoich sił jako autor filmowy. Jego debiut reżyserski – „101 Reykjavik” okazał się światowym sukcesem i zdobył nagrodę na festiwalu filmowym w Toronto. Już w tym pierwszym obrazie widoczna jest niesamowita przenikliwość w tym, jak reżyser przygląda się ludziom i światu, a także wyrazisty styl reżysera, który ugruntowały kolejne produkcje. Następne dzieła jego autorstwa takie jak: „Morze”, „Mała podróż do nieba”, przeszły niemal bez echa. Kolejny film - „Bagno” został dostrzeżony przez recenzentów i przyniósł Kormákurowi zwycięstwo na festiwalu w Karlovych Varach. Reżyser z dużą dozą sympatii traktuje  ekscentryków. W jego twórczości przewijają się też całe rzesze nietuzinkowych postaci takich jak: Hlynur („101 Reykjavik”) czy też, Gulli z obecnego niedawno na polskich ekranach, filmu - „Na głębinie”. Od 11 do 19 grudnia zapraszamy do Iluzjonu na retrospektywę Baltasara Kormákura, na którą, złoży się sześć dzieł reżysera. Oprócz wspomnianych tytułów, w programie znajdzie się także znakomity film islandzkiego twórcy – „Wesele w białą noc”.
 


Wesele w białą noc, reż. Baltasar Kormákur

Od przyszłego miesiąca zapraszamy na cykl – Poniedziałek z dokumentem, w którym zobaczymy najnowsze i najciekawsze zarazem propozycje filmów dokumentalnych zrealizowanych przez polskich i zagranicznych twórców. W tym miesiącu będzie to m.in.: „Jurek” autorstwa Pawła Wysoczańskiego, przedstawiający historię Jerzego Kukuczki – drugiego człowieka w historii, który zdobył Koronę Himalajów i jednego z najwybitniejszych himalaistów XX wieku. Wśród naszych dokumentalnych propozycji znajdą się także: „Sen o Warszawie” Krzysztofa Magowskiego opowiadający o życiu Czesława Niemena czy też „Czasem śnię, że latam” Anety Popiel-Machnickiej, poruszającą opowieść o wytrwałości w dążeniu do realizacji własnych marzeń. 
 

Sen o Warszawie, reż. Krzysztof Magowski

7 grudnia w Iluzjonie za pośrednictwem National Theatre Live - popularnego cyklu transmisji i retransmisji spektakli z narodowej sceny Wielkiej Brytanii, na ekranie Iluzjonu zagości sztuka Frankenstein w reżyserii Danny’ego Boyle’a. W głównych rolach zobaczymy gwiazdy takie jak: Benedict Cumberbatch i Jonny Lee Miller. 14 grudnia zapraszamy natomiast na filmowy reportaż z wystawy: Henri Matisse. Wycinanki – poświęconej słynnemu fowiście, odbywającej się w muzeach: Tate Modern w Londynie i MoMA w Nowym Jorku.

 Frankenstein, reż. Danny Boyle 
 

Cykl Z miłości do kina. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie to specjalne pokazy filmów, w których wracamy do tego, co w polskim kinie najlepsze. Będą przedwojenne gwiazdy, popularne szlagiery oraz dawne miejskie krajobrazy – a wszystko to w nowej, cyfrowej jakości. W programie, aż czternaście propozycji, które co miesiąc zagoszczą na dużym i małym ekranie. Wszystkie tytuły przeszły gruntowną renowację za sprawą realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu Nitrofilm, który zajmował się konserwacją i digitalizacją najstarszych zabytków filmowych. Publiczność będzie miała zatem okazję poznania kina międzywojnia w znakomitej jakości. Cykl rozpoczniemy rewelacyjną komedią „Jadzia” z udziałem największej polskiej gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego, królowej srebrnego ekranu – Jadwigi Smosarskiej. W obsadzie zobaczymy również najpopularniejszych aktorów tamtego okresu, m.in. Mieczysławę Ćwiklińską i Aleksandra Żabczyńskiego. Seanse w kinie Iluzjon odbywać się będą w drugą niedzielę miesiąca. Pierwsza projekcja w ramach cyklu, już 14 grudnia. Prelekcję przed seansem wygłosi Michał Pieńkowski.

Jadzia, reż. Mieczysław Krawicz

16 grudnia, wszystkich obcojęzycznych mieszkańców Stolicy, ale nie tylko, zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu: I Love Polish Cinema podczas, którego w Iluzjonie zaprezentujemy wybitne dzieła polskiej kinematografii z angielskimi napisami. Wszystkie zaplanowane w przeglądzie obrazy, poddane zostały cyfrowej rekonstrukcji. Przed każdym z pokazów, znawca polskiego kina – Michał Chaciński opowie o realizacji oraz społecznym i historycznym kontekście wybranych produkcji. W nadchodzącym miesiącu widzowie Iluzjonu zobaczą film „Do widzenia, do jutra” w reżyserii Janusza Morgensterna.  

 Do widzenia, do jutra, reż. Janusz Morgenstern

Stanisław Latałło był jednym z najbardziej utalentowanych operatorów polskiego kina. Wypracowana przez niego metoda solaryzacji zdjęć wykorzystana została m.in. przez Tadeusza Konwickiego w filmie „Jak daleko stąd, jak blisko”, do którego Latałło zaangażowany został jako drugi operator. Dzięki doskonałej kreacji Franciszka Retmana w „Iluminacji” Krzysztofa Zanussiego, młody filmowiec na trwałe zapisał się w pamięci widzów. W wieku  zaledwie 29. lat, jego znakomicie rozwijającą się karierę przerwał śmiertelny wypadek w Himalajach, w których przebywał jako autor zdjęć do filmu dokumentalnego Jerzego Surdela Lhotse”. 18 grudnia, w związku z 40. rocznicą śmierci Stanisława Latałły, chcielibyśmy zaprosić naszą publiczność na wieczór wspomnieniowy poświęcony jego osobie. Po seansie wspomnianej już „Iluminacji” odbędzie się spotkanie z synem Stanisława, reżyserem – Marcinem Latałło, Agnieszką Holland oraz Krzysztofem Zanussim.

 
Iluminacja, reż. Krzysztof Zanussi

W grudniu wspólnie z gimnazjalistami i uczniami szkół ponadgimnazjalnych kontynuować będziemy rozmowy o kinie, jego oddziaływaniu, kontekstach i wszystkim tym co frapuje w nim współczesnego, młodego widza. 12 grudnia pokażemy film „Dziewczynka z kotem” przedstawiający historię Arii, wrażliwej i samotnej dziewczynki borykającej się z rozwodem rodziców. 15 grudnia zapraszamy natomiast na film „Bling Ring” - prawdziwą opowieść o nastolatkach wkradających się do domów hollywoodzkich gwiazd.
 

Dziewczynka z kotem, reż. Asia Argento

8 i 9 grudnia w Iluzjonie dzięki filmowi „Gdzie jest Mikołaj?” spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie i zastanowić się wspólnie co nam zostało z wiary w istnienie św. Mikołaja. Pomoże nam w tym Asia Kasztelaniec – doświadczona animatorka i edukatorka, która w Iluzjonie czarowała głosem czytając baśnie świata w ramach cyklu „Za siódmą górą”. W niedzielne  poranki w Małym Iluzjonie, bohaterowie polskich bajek (Filomen z Bonifacym, Reksio i Bolek i Lolek) przygotowywać się będą do nadchodzącej zimy. W mikołajkowy weekend zapraszamy natomiast wszystkie dzieci na świąteczne seanse filmowe. W programie wspomniany już: „Gdzie jest Mikołaj?”, a także druga część przygód uroczych przedszkolaków – Kacpra i Emmy („Kacper i Emma – zimowe wakacje”).

 Gdzie jest Mikołaj?, reż. Lourens Blok


 

Ceny biletów na seanse repertuarowe: 10 - 17 zł

Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50a; 02-536 Warszawa

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Galeria

Pliki do pobrania

Grudzień w Iluzjonie - ulotka [pdf]