Stanisław Latałło w 40. rocznicę śmierci: 18 – 19 grudnia 2014

15.12.2014

Stanisław Latałło był jednym z najbardziej utalentowanych operatorów polskiego kina. Wypracowana przez niego metoda solaryzacji zdjęć wykorzystana została m.in. przez Tadeusza Konwickiego w filmie „Jak daleko stąd, jak blisko”, do którego Latałło zaangażowany został jako drugi operator. Dzięki doskonałej kreacji Franciszka Retmana w „Iluminacji” Krzysztofa Zanussiego, młody filmowiec na trwałe zapisał się w pamięci widzów i stał się postacią kultową dla wielu filmowców. W wieku  zaledwie 29. lat, jego znakomicie rozwijającą się karierę przerwał tragiczny wypadek w Himalajach, gdzie realizował zdjęcia do filmu dokumentalnego Jerzego Surdela „Lhotse”.

18 grudnia, w związku z 40. rocznicą śmierci Stanisława Latałły, zapraszamy na wieczór wspomnieniowy poświęcony artyście. W spotkaniu wezmą udział zaproszeni goście – Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi oraz syn artysty - Marcin Latałło.

Natomiast 19 grudnia zapraszamy na pokaz krótkich filmów Stanisława Latałły oraz dokumentalnego obrazu „Ślad” w reż. Marcina Latałły.

 

Iluminacja reż. Krzysztof Zanussi

 

Plan projekcji:

18.12.2014, godz 19:30
Sala Stolica
Informacje dodatkowe spotkanie z Krzysztofem Zanussim, Agnieszką Holland i Marcinem Latałło
Rezerwacja/zakup biletu
19.12.2014, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Ślad
Rezerwacja/zakup biletu

 

Opisy filmów:

Iluminacja 
reż. i scen.: Krzysztof Zanussi; zdj.: Edward Kłosiński; wyk.: Stanisław Latałło, Monika Dzienisiewicz-Olbrychska, Małgorzata Pritulak, Jan Skotnicki, Edward Żebrowski
Polska 1972 91' 

Franciszek Retman przyjeżdża do stolicy, by studiować fizykę. Ma nadzieję, że nauka pozwoli odpowiedzieć na nurtujące go pytania egzystencjalne. Kolejne życiowe doświadczenia – tragiczna śmierć przyjaciela, małżeństwo, ojcostwo, praca – sprawiają, że jego wiara w potęgę nauki słabnie. Obowiązki, którym musi sprostać, uświadamiają mu, że człowiek nie zawsze może kształtować swoje życie, czasem zmuszony jest ulec okolicznościom. Strukturę fabularną przeplatają fragmenty wykładów i dyskusji naukowców na temat możliwości i granic poznania, m.in.: prof. Władysława Tatarkiewicza, fizyka Iwo Białynickiego-Biruli, astronoma Włodzimierza Zonna.


Ślad 
reż. i scen.: Marcin Latałło; zdj.: Jacek Petrycki
Polska 1996 27' 

Niezwykły i bardzo osobisty dokument Marcina Latałło, poświęcony jego tragicznie zmarłemu ojcu. Stanisław Latałło był operatorem filmowym, zagrał też główną rolę w „Iluminacji” Krzysztofa Zanussiego. Po latach autor filmu próbuje dociec motywacji ojca w jego życiowych decyzjach: rozstanie z żoną i synem, wyjazd w Himalaje. W filmie wypowiadają się przyjaciele Stanisława Latałło, znane postaci polskiego kina, m.in. Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Tadeusz Konwicki.
 

Listy naszych czytelników 
reż. i scen.: Stanisław Latałło; zdj.; Jacek Mierosławski; wyk.: Tadeusz Łomnicki, Stanisław Jaroszyński, Andrzej Jurczak i inni
Polska 1973 22'

Bohater filmu jest przykładem osobowości totalnie nie przystosowanej do życia, zbyt słabej, by przeciwstawić się kolejno po sobie następującym ciosom losu. Spokój ducha i pozorną radość życia znajduje dopiero w realizacji zainteresowań filatelistycznych.
 

Pozwólcie nam do woli fruwać nad ogrodem (Lasst Uns Frei Fliegen Uber Den Garten) 
reż. i scen.: Stanisław Latałło; zdj.; Witold Stok; wyk.: Jan Nowicki, Jerzy Bossak, Bożena Dykiel, Agnieszka Holland, Kazimierz Kaczor i inni
Polska/RFN 1974 40'

Oparty na autobiograficznym opowiadaniu Stanisława Czycza „And” czarno-biały film zrealizowany został we współpracy z niemiecką telewizją ZDF. Dzieło ukazuje przeżycia i rozterki dwóch młodych przyjaciół-poetów: cynicznego, błaznującego Staszka oraz Anda, któremu poczucie nadchodzącej śmierci i rozterki egzystencjalne nie pozwalają normalnie funkcjonować. Film utrzymany został w klimacie poezji Andrzeja Bursy – idola pokolenia popaździernikowej odwilży – stanowiącej jawny sprzeciw wobec patetycznych gestów, zakłamania i konformizmu.


Ceny biletów na seanse repertuarowe: 12-14 zł

Na spotkanie po filmie „Iluminacja” wstęp wolny

Rezerwacje: tel. 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Galeria