„Potop Redivivus” - książka i płyta w kwietniu w sprzedaży

08.04.2015

Ponad 40 lat po premierze polskiej superprodukcji „Potop” (1974) w reżyserii Jerzego Hoffmana ukazują się: album „Potop Redivivus” oraz płyta z zrekonstruowanym i na nowo zmontowanym w Filmotece Narodowej w 2014 roku obrazem pod tym samym tytułem.

Pierwszy przewodnik po tym spektakularnym dziele filmowym – trzystustronicowa publikacja książkowa wzbogacona unikatowymi fotosami (m.in. tymi z planu – werkami, mało lub wcale nieznanymi) – zawiera wywiady z twórcami filmu: Jerzym Hoffmanem, Danielem Olbrychskim i operatorem Jerzym Wójcikiem. Jest to wspólne przedsięwzięcie Filmoteki Narodowej i Wydawnictwa BOSZ, przy współudziale Muzeum Kinematografii. Książka będzie dostępna w sprzedaży od 23 kwietnia.
 


 
14 kwietnia na DVD i Blu-ray ukaże się odrestaurowane po latach dzieło Jerzego Hoffmana – „Potop Redivivus”. Tego dnia również do kupienia z „Gazetą Wyborczą”. Projekt Filmoteki Narodowej powstał z potrzeby zaprezentowania współczesnej widowni „Potopu” (na dużym i małym ekranie) w doskonałej jakości i nowej, atrakcyjnej formie. Odrestaurowany i na nowo zmontowany przez Marcina Kota Bastkowskiego, pod nadzorem artystycznym Jerzego Hoffmana i Jerzego Wójcika, film w 2014 roku z sukcesem powrócił na ekrany kin (wcześniej otworzył 39. Festiwal Filmowy w Gdyni).

 

Sto milionów złotych, pół tysiąca aktorów i kilka tysięcy statystów

Superprodukcja polskiego kina realizowana była przez trzy lata. Na „Potop” czekała cała Polska. Film zgromadził w kinach ponad 27 milionów (!) widzów. Zainspirował tysiące artykułów w prasie. Zdobył nominację do Oscara. Od czterech dekad każda emisja „Potopu” przyciąga Polaków przed telewizory.

 

Na czym polega fenomen filmu?

Album „Potop Redivivus” (w dosłownym tłumaczeniu: „Potop Odrodzony”) stanowi próbę odpowiedzi na pytanie o fenomen dzieła Hoffmana. Aby na nie odpowiedzieć konieczne było spojrzenie na nie z kilku perspektyw – mówią pomysłodawcy jego wydania. Publikacja zestawia ze sobą kilkaset zdjęć i dziesiątki tekstów: wywiadów, wspomnień, analiz, recenzji i innych, nigdy wcześniej niepublikowanych materiałów. Pozwala „zobaczyć” film oczami jego twórców. A to za sprawą nowych, obszernych wywiadów z twórcami filmu: Jerzym Hoffmanem, Danielem Olbrychskim i Jerzym Wójcikiem. Rozmowom towarzyszą wspomnienia współautorów filmu, między innymi zmarłej w zeszłym roku odtwórczyni roli Oleńki – Małgorzaty Braunek. W albumie pojawiają się ponadto głosy dziewiętnastu członków ekipy, którzy zdradzają tajniki pracy na planie – aktorów, asystentów reżysera, kierowników produkcji, scenarzystów, scenografów, a także kostiumografa, konsultanta naukowego, kaskadera i dźwiękowca.

 

Małgorzata Braunek odtwórczyni roli Oleńki 

 

Esencję albumu stanowi kilkaset zdjęć podzielonych na rozdziały według kluczowych scen filmu. Fotografie ułożone są w dynamiczne serie – fotosy w zestawieniu z niepublikowanymi ujęciami z planu (werkami), które pokazują twórców przy pracy nad daną sceną. W albumie znalazły się też projekty kostiumów: notatki, rysunki i zeskanowane fragmenty tkanin uzmysławiają precyzję i wizjonerstwo twórców oraz ogromną skalę projektu filmowego w 1974 roku.

 

Jerzy Hoffman na planie Potopu

 

Polska kultura ma moc

Album „Potop Redivivus” pozwala przestudiować film również pod kątem filmoznawczym. Krytyk filmowy profesor Piotr Zwierzchowski analizuje główne decyzje reżysera, które ostatecznie zaważyły na sukcesie „Potopu”. Antropolożka kultury wizualnej Iwona Kurzprzypomina o znaczeniu filmu Hoffmana dla władz PRL i promocyjnej „kampanii wojennej”, której stawką było dowiedzenie, że polska kultura i gospodarka mają moc. Ksiądz Andrzej Luter udowadnia, że „Potop” dotyka sedna polskiej religijności, rozdartej między sercem a rozumem. Elżbieta Wysocka opisuje proces rekonstrukcji cyfrowej filmu i dostosowywania go do oczekiwań dzisiejszego widza w nowej wersji „Potop Redivivus”. Artykuły uzupełnione są o wybór polskich i zagranicznych recenzji oraz plakatów. Efektowny dodatek stanowi podsumowanie filmu w liczbach – policzono nie tylko kilometry taśmy filmowej i tony broni, ale także liczbę małżeństw zawartych na planie!

 

 

„Potop Redivivus” – „Potop Odrodzony”

Odrestaurowany i w nowej wersji montażowej film „Potop Redivivus” to projekt Filmoteki Narodowej, który powstał z potrzeby zaprezentowania współczesnej widowni „Potopu” na dużym i małym ekranie w doskonałej jakości i nowej, atrakcyjnej formie. Współwydawcą wydania jest Doradztwo Marketingowe Mariusz Szpunar. Wydawnictwo uzupełnione zostało o materiały dodatkowe: filmy dokumentalne, materiał porównawczy przed i po rekonstrukcji, kroniki filmowe, archiwalny i nowe  zwiastuny, materiały edukacyjne i prezentację albumu. „Potop Redivivus” oraz filmy dokumentalne są dostępne w wersji z napisami angielskimi, audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.

 

Premiera książki i płyty w Iluzjonie

22 kwietnia o godz. 19:30 w stołecznym kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej odbędzie się premiera obu wydawnictw: POTOP ODRODZONY. Premiera książki i płyty „POTOP REDIVIVUS”. W przestrzeni kina po raz pierwszy zaprezentujemy także multimedialną wystawę, zrealizowaną w ramach Google Cultural Institute.

Potrójnie premierowy wieczór będzie okazją do spotkania z Jerzym Hoffmanem iDanielem Olbrychskim, rozmowy o dziele i zdobycia autografów twórców. Oglądane na dużym ekranie wybrane sceny z odrestaurowanego „Potopu” staną się inspiracją do rozmowy i przywołania wspomnień z planu. Spotkanie z twórcami filmu „Potop Redivivus” poprowadzi Michał Chaciński.

 

Wystawa Google Cultural Institute >>>


 

 

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Odbiór wejściówek w kasie kina.

 

 

Projekt „Potop Redivivus”, obejmujący wydawnictwo książkowe i płytowe, powstał przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Wydarzenie w kinie Iluzjon 

Organizatorzy: Filmoteka Narodowa, Wydawnictwo BOSZ

Partnerzy: Doradztwo Marketingowe Mariusz Szpunar, Google Cultural Institute

Patronat Honorowy: Narodowe Centrum Kultury

Patroni medialni: TVN S.A., Trójka Polskie Radio, filmpolski.pl

Strona specjalna filmu: www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/potop_redivivus

 


 

Tytuł albumu: Potop Redivivus

Wydawcy: Wydawnictwo BOSZ, Filmoteka Narodowa

Współpraca: Muzeum Kinematografii

Data premiery: 23 kwietnia 2015 r.

Cena: 99,90 zł

Liczba stron: 304

Patroni medialni: TVN S.A, Trójka Polskie Radio, filmpolski.pl

 


 

Tytuł DVD/ Blu-ray: Potop Redivivus

Wydawcy: Filmoteka Narodowa, Doradztwo Marketingowe Mariusz Szpunar

Współpraca: TVN S.A.  

Data premiery: 14 kwietnia 2015 r.

Cena DVD: 34,99 zł

Cena Blu-ray: 69,99 zł

Film z 32-stronicową książką  
 



Album „Potop Redivivus” pod redakcją:

Grażyny M. Grabowskiej, Katarzyny Koły-Bielawskiej, Adama Wyżyńskiego

Koncepcja albumu: Grażyna M. Grabowska

Współpraca: Adam Wyżyński

Projekt graficzny: Andrzej Barecki

Współpraca redakcyjna: Kinga Karbowniczek, Agnieszka Rymarowicz

Redakcja językowa: Anna Kubalska

Korekta: Jolanta Spodar

Wybór archiwalnych materiałów prasowych:

Piotr Śmiałowski, Katarzyna Koła-Bielawska, Adam Wyżyński oraz Grażyna M. Grabowska, Kinga Karbowniczek

Wybór materiałów ikonograficznych:

Grażyna M. Grabowska oraz Agnieszka Czechowska, Kinga Karbowniczek, Katarzyna Koła-Bielawska, Aneta Kozłowska, Piotr Śmiałowski, Adam Wyżyński    

 

Galeria