Ruszyło 12. Święto Niemego Kina

24.04.2015

- Przed nami wyjątkowe cztery dni ze specjalnie wybranymi filmami, którym towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu artystów z całego świata – tymi słowami Dyrektor Filmoteki Narodowej Tadeusz Kowalski zainaugurował tegoroczne Święto Niemego Kina. Jego 12. edycja wystartowała wczoraj w Iluzjonie.

Filmem otwarcia zostało „Przeznaczenie” z 1928 roku. To debiut Janusza Stara, który był również autorem scenariusza. Jest to historia niezwykłych losów Zbyszka Mirskiego, który będąc dzieckiem zagubił się podczas podróży nad morze. Chłopca przygarnął ubogi rybak, mieszkający ze swoją wnuczką, Martą. Dzieci przywiązują się do siebie i kochają jak rodzeństwo. Los nie był jednak dla nich łaskawy - dziewczynka trafia do sierocińca, a rozdzielone dzieci odnajdują się dopiero po latach. Zbigniew jest szanowanym inżynierem, a Marta pisarką. Publikacja jej autobiografii przyczyniła się do odnalezienia rodziców.

fot. Robert Danieluk


„Przeznaczenie” było do tej pory zupełnie nieznanym obrazem z udziałem dziecięcych aktorów. Ciekawostką jest fakt, że w postać małego Zbyszka w filmie wciela się dziewczynka, Musia Dajchesówna. Do „Przeznaczenia” na żywo zagrał Henryk Miśkiewicz. To nazwisko już od dawna bardzo znaczące w jazzie: saksofonista, magister w klasie klarnetu, kompozytor, aranżer, muzyk jazzowy z urodzenia. Publiczność w Iluzjonie długo oklaskiwała występ artysty z zespołem.

 

fot. Robert Danieluk

Czekają nas jeszcze 3 festiwalowe dni.
- Przed nami prawdziwa podróż w czasie i przestrzeni. Odkryjemy początki kinematografii macedońskiej w obrazach braci Manaki, będziemy włóczyć się przez Europę z czeskimi „Cyganami”  oraz poznamy kino Kraju Kwitnącej Wiśni. Nie zabraknie również klasyki kina rodem z Hollywood – zachęcała na otwarciu ŚNK Marlena Gabryszewska, kierownik Działu Programowego.

Jeszcze dziś zapraszamy na dwa filmy: japoński „Orochi” w reżyserii Futagawy Buntaro -  realistyczny film kostiumowy z gatunku jidaigeki oraz „Narodziny narodu” Davida Warka Griffitha, którego sceny batalistyczne do dziś stanowią klasykę gatunku. Do filmów na żywo zagrają Maria Pomianowska, której towarzyszyć będzie japoński Benshi - Kataoka Ichirō (narrator kinowy, który w czasie rzeczywistym opowiada widzom zdarzenia filmu), a także Sean Noonan – perkusista ze Stanów Zjednoczonych.

Szczegółowy program Święta Niemego Kina można znaleźć TUTAJ, więcej zdjęć na profilu FB kina Iluzjon.
Autorem zdjęć jest Robert Danieluk (www.robertdanieluk.com)



Galeria