Lipiec w kinie Iluzjon

26.06.2015

René Clément powiedział o Henrim Decaë, że był tym, który wyzwolił kamerę z nieruchomego statywu. Decaë to bez wątpienia jeden z najbardziej uznanych autorów zdjęć filmowych w kinematografii francuskiej. Zaczynał jako fotoreporter na frontach II wojny światowej, miał na swoim koncie także własne krótkometrażowe filmy dokumentalne, edukacyjne i komercyjne, ale dopiero współpraca z takimi twórcami jak Jean-Pierre Melville, Louis Malle i Claude Chabrol czy François Truffaut przyniosła mu zasłużoną sławę i tytuł jednego z twórców francuskiej Nowej Fali. O tym jak bardzo był ceniony wśród młodych reżyserów świadczy fakt, iż podobno podczas realizacji zdjęć do „400 batów” był najwyżej opłacaną osobą w całej filmowej ekipie. Przez cały lipiec w Iluzjonie obchodzić będziemy 100. rocznicę urodzin filmowca. W związku z tym, w naszym programie znajdą się dzieła, do których Decaë wykonał zdjęcia, takie jak: „W pełnym słońcu”, „Kochankowie” oraz „Haiti – wyspa przeklęta”.

 Co za radość żyć (Che gioia vivere) reż. René Clément
 

Meryl Streep to absolutna rekordzistka jeśli chodzi o nagrody filmowe. W trakcie 38 lat kariery 90 nominacji zamieniła w 47 prestiżowych statuetek (w tym 3 Oscary)! Każdy jej nowy film jest wydarzeniem oczekiwanym i komentowanym jeśli nawet nie ze względu na walory samego obrazu, to na pewno z uwagi na kreację Streep. W lipcu, w Iluzjonie przypomnimy najważniejsze i najciekawsze naszym zdaniem filmy, w których wystąpiła aktorka. Będą to m.in.: „Pożegnanie z Afryką” według powieści Karen Blixen, w którym gwiazda stworzyła doskonałą kreację u boku Roberta Redforda, niezwykle poruszający „Wybór Zofii” opowiadający historię Polki, która po ciężkich doświadczeniach w obozie oświęcimskim próbuje ułożyć sobie życie w Ameryce, oscarową „Sprawę Kramerów” czy też „Kochanicę Francuza” Karela Reisza z jej podwójną – kostiumową i współczesną rolą. Przegląd filmów z udziałem aktorki potrwa od 1 do 27 lipca.
 

Co się wydarzyło w Madison County (The Bridges of Madison County)
reż. Clint Eastwood
 

W lipcu, w cyklu Z miłości do kina – filmy przedwojenne w nowej odsłonie nasi widzowie zobaczą jedną z najsłynniejszych, polskich komedii muzycznych – Ada! To nie wypada! w reżyserii Konrada Toma. W filmie wystąpiły największe gwiazdy tamtego czasu: Antoni Fertner, Kazimierz Junosza-Stępowski oraz wspaniały duet damsko – męski: Loda Niemirzanka i Aleksander Żabczyński. Tytułowa Ada jest niesforną, pełną życia dziewczyną, której brakuje ogłady. Aby nieco utemperować charakter córki oraz przygotować ją do zaaranżowanego małżeństwa, ojciec wysyła ją do internatu. Chociaż dziewczyna robi wszystko by odstraszyć od siebie potencjalnego kandydata na męża, los płata jej figla… 12 lipca, przed seansem, prelekcję na temat filmu wygłosi - Michał Pieńkowski.  
 

Ada! To nie wypada!, reż. Konrad Tom
 

W każdy czwartek zapraszamy do Iluzjonu na specjalne seanse w atrakcyjnej cenie, odbywające się w ramach projektu - Kultura Dostępna. Dzięki niemu, widzowie w całej Polsce mają możliwość obejrzenia polskich filmów, które cieszyły się uznaniem publiczności bądź zwróciły na siebie uwagę krytyków. W lipcu, będą to produkcje takie jak: „Ziarno prawdy” w reżyserii Borysa Lankosza – niezwykle sprawnie zrealizowany kryminał, oparty na powieści Zygmunta Miłoszowskiego z brawurową rolą Roberta Więckiwiecza czy „Miasto44” Jana Komasy – superprodukcja o Powstaniu Warszawskim. Jeśli ktoś nie miał szansy zobaczyć tych filmów w kinie to gorąco polecamy, bo może to być już ostatnia taka okazja! 

 

Ziarno prawdy, reż. Borys Lankosz 
 

Bajkowe zamczyska, Czarne Damy, tajemnicze zjawy i niewyjaśnione zjawiska, czyli pełne przygód i emocji - Wakacje z duchami, to właśnie przygotowaliśmy dla naszych najmłodszych widzów w ramach lipcowego Małego Iluzjonu. W tym ekscytującym odcinku cyklu zobaczymy m.in. animację – „Duch zamczyska Sacramento” czyli polskich „pogromców duchów” – dociekliwego profesora i jego asystenta, sympatycznego robota, którzy wyruszają do tytułowego zamczyska, by przepędzić grasującą w nim zjawę, co okaże się wcale nie tak łatwym zadaniem… Wśród bohaterów Małego Iluzjonu nie mogłoby zabraknąć Bolka i Lolka. Dzielni chłopcy odwiedzą tym razem nawiedzony zamek, w którym podobno straszy złowroga, Czarna Dama. Prawdziwą gratką dla naszych widzów powinien być odcinek serii „Kochajmy straszydła” opowiadającej o spółdzielni usługowej „Straszydło”, kierowanej przez samego Belzebuba, zrzeszającej wszelkiej maści wiedźmy, duchy i upiory.
Oj, będzie się działo! Do zobaczenia!

 Pan Samochodzik i niesamowity dwór, reż. Janusz Kidawa

 

 


Rezerwacja biletów: 

tel. +48 22 848 33 33

e-mail: iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 

Galeria

Pliki do pobrania

Repertuar [pdf]