Premiera Filmu Janusza Zaorskiego „Pokolenia” w kinie Iluzjon

27.01.2017

2 lutego w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej odbędzie się warszawska premiera filmu „Pokolenia” (2016) w reżyserii Janusza Zaorskiego. Filmoteka Narodowa jest jednym z koproducentów tego obrazu.
 

 

 

O filmie

„Pokolenia” to pełnometrażowy film fabularno-dokumentalny, który powstał z okazji jubileuszu wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Za pomocą scen z dzieł zrealizowanych w Wytwórni opowiada historię Polski. Z 450 tytułów reżyser wybrał blisko 50. Ich fragmenty – poczynając od „Pokolenia” (1954) Andrzeja Wajdy, przez filmy Sylwestra Chęcińskiego, Wojciecha Jerzego Hasa, Kazimierza Kutza, Romana Polańskiego, po filmy Agnieszki Holland, Krzysztofa Kieślowskiego, Wojciecha Marczewskiego, Krzysztofa Zanussiego i wielu innych – układają się w opowieść o powojennych losach Polaków do czasów wyborów 4 czerwca 1989 roku. Przewodnikiem po współczesnej Wytwórni i po Wrocławiu jest Zbyszek Cybulski.

Janusz Zaorski debiutował filmem „Uciec jak najbliżej” (1972) zrealizowanym właśnie we wrocławskiej Wytwórni. „Pokolenia” to jego bardzo osobista historia Polski i polskiego kina.

Na pokaz obowiązują zaproszenia.

Dla chętnych mamy dwa podwójne zaproszenia. Zachęcamy do śledzenia kina Iluzjon na Facebooku

Janusz Zaorski

Reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta, aktor, producent. Urodził się 19 września 1947 roku w Warszawie. Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1971). Zadebiutował krótką, pełną czarnego humoru opowiastką fabularną „Na dobranoc” (1970). Pierwszy pełnometrażowy film kinowy „Uciec jak najbliżej” – utrzymana w konwencji kina drogi historia chłopaka usiłującego przewartościować dotychczasowe życie – zrealizował dwa lata później.

Wielkie uznanie przyniosła mu, kończona potajemnie w czasie stanu wojennego, ekranizacja „Matki Królów” (1982) Kazimierza Brandysa. Film nagrodzono m.in. Złotymi Lwami w Gdyni (1987), Złotą Kaczką (1988), Złotym Ekranem (1988), Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie (1988).

Janusz Zaorski w latach 1987–1989 był członkiem Komitetu Kinematografii. W roku 1987 został wybrany przewodniczącym Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, a w 1988 został kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego „Dom”. W latach 1991–1993 pełnił funkcję Prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji, a w latach 1994–1995 był przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2011).

Galeria