15. Festiwal Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi „Łodzią po Wiśle“

04.04.2017

W dniach 78 kwietnia 2017 roku w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej odbędzie się 15. edycja Festiwalu „Łodzią po Wiśle”. Filmoteka Narodowa i kino Iluzjon są partnerami wydarzenia.

„Premierowe, kinowe pokazy filmów Szkoły Filmowej w Łodzi to istotne wydarzenie dla naszych studentów. Ich twórcy doświadczają bardzo ważnego elementu w procesie tworzenia filmów, jakim jest konfrontacja z widzem i mimo obaw przed krytyką są szczęśliwi, że mogą pokazać je w kinie. To także promocja i początek festiwalowego życia dla wielu z nich i pierwsze nagrody. Łodzią po Wiśle co roku potwierdza, że Szkoła Filmowa w Łodzi nieustannie elektryzuje! ” – mówi Krzysztof Brzezowski, Szef Festiwalu.

HARMONOGRAM PROJEKCJI

O Festiwalu

Od początku (pierwsza edycja odbyła się w 2003 r.) założeniem „Łodzią po Wiśle“ była promocja studentów Szkoły, konfrontacja ich twórczości z szeroką publicznością oraz środowiskiem filmowym, poprzez stworzenie forum do rozmowy o przyszłości polskiego kina. Ten zamiar z roku na rok coraz lepiej udaje się realizować. Festiwal ma już swoją wierną publiczność i z każdą kolejną edycją wzrasta liczba widzów chcących oglądać najnowsze dokonania artystyczne studentów ze Szkoły Filmowej w Łodzi, a dyskusje po projekcjach są gorące i inspirujące.

Filmy „Łodzią po Wiśle”

Filmy „Łodzią po Wiśle” zdobywają później nagrody na najważniejszych polskich i międzynarodowych festiwalach. „Lokatorki” w reż. Klary Kochańskiej zostały nagrodzone studenckim Oscarem (Student Academy Awards) w kategorii „Foreign Narrative” w 2016 r., etiuda animowana „Cipka” w reż. Renaty Gąsiorowskiej przywiozła nagrody m. in. z AFI FEST w Los Angeles, Clermont-Ferrand, „Opowieści z chłodni” z 2010 r. w reż. Grzegorza Jaroszuka nagrodzone Grand Prix „Łodzią po Wiśle”, docenione później na ponad 30. festiwalach zagranicznych. Debiut fabularny Grzegorza Jaroszuka „Kebab i Horoskop” z 2014 r. został nagrodzony m.in. w Gdyni, Londynie i Rzymie, zyskując przychylność zarówno widzów i krytyki. Etiuda dyplomowa „Bez śniegu” w reż. Magnusa von Horna, nagrodzona na „Łodzią po Wiśle” w 2011 r., utorowała mu drogę do pełnometrażowego, głośnego debiutu „Intruz”, który zdobył m.in. nagrody w Gdyni i nagrody Szwedzkiej Akademii Filmowej. Nagrodzeni z poprzednich lat to obecnie cenieni filmowcy: Leszek Dawid, reżyser filmów „Ki” i „Jesteś Bogiem” (w 2004 r. jego „Bar na Victorii” wygrał festiwal) czy Jan Komasa, reżyser m.in. „Sali samobójców” i „Miasta 44″, który w 2004 r. został wyróżniony podczas „Łodzią po Wiśle” za etiudę „Fajnie, że jesteś”.

Więcej informacji: www.lodziapowisle.pl

Galeria