110 lat polskiego kina w 2 lata – Akademia Polskiego Filmu

12.09.2017

Dwuletni kurs polskiego filmu fabularnego AKADEMIA POLSKIEGO FILMU rozpocznie się w październiku. Będzie to już 5. edycja cyklu wykładów i projekcji. Trwa sprzedaż karnetów.

Polskie kino ma już 110 lat. Pierwszy film na ziemiach polskich – „Pruska kultura” – powstał w 1907 roku.  Ten najstarszy „zabytek” polskiej kinematografii będzie można zobaczyć już na pierwszych zajęciach, a opowie o nim osoba, która go odnalazła w 2000 roku w archiwum w Bois d’Arcy pod Paryżem  – prof. Małgorzata Hendrykowska.

O programie

Program APF, składający się z ponad 100 tytułów i rozłożony na cztery semestry, obrazuje dorobek polskiego kina fabularnego w szerokim spektrum nazwisk, gatunków i tematów. Podstawą  wyboru filmów były dopełniające się kryteria: rangi osiągnięć i poszukiwań artystycznych oraz szczególnie życzliwego przyjęcia przez widownię. Chronologiczna konstrukcja programu APF ułatwia poznanie tendencji dominujących w danym okresie i kierunków rozwojowych.

PROGRAM

„Pruska kultura” (1908), źródło: Fototeka FINA
 

Wykłady i spotkania z twórcami

W pierwszym semestrze pokazane zostaną filmy z lat 1907-1958. Zajęcia składają się z godzinnego wykładu, projekcji filmów oraz często również, spotkań z twórcami. Wykładowcami są najwybitniejsi filmoznawcy z ośrodków akademickich z całego kraju. Każde zajęcia prowadzone są przez inną osobę, która jest znawcą danego tematu.

Idea

Akademia Polskiego Filmu została stworzona przede wszystkim z myślą o studentach. Wykłady APF uznawane są za zajęcia ogólnouniwersyteckie przez Uniwersytet Warszawski. Studenci mogą zaliczać każdy semestr na ocenę (6 punktów ECTS). Akademia otwarta jest również dla wolnych słuchaczy.

ZAPISZ SIĘ

Kiedy i gdzie

Start: 3 października 2017 roku, godz. 17.00

Kino Iluzjon | ul. Narbutta 50a, Warszawa
e-mail: iluzjon@fn.org.pl

Galeria