Meksyk Fridy Kahlo ‒ przegląd filmów meksykańskich

02.10.2017

Przy okazji wystawy „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” organizowanej w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Ambasada Meksyku oraz Kinoteka Narodowa Meksyku prezentują cykl filmowy „Meksyk Fridy Kahlo”. Zapraszamy od 4 do 8 października 2017 roku do kina Iluzjon Filmoteki Narodowej ‒ Instytutu Audiowizualnego.

Przegląd przedstawia społeczno-polityczny i artystyczny kontekst, w którym żyli Frida Kahlo i Diego Rivera. Uwzględnia on m.in. projekcję „Frida, żywa natura” (1983) ‒ pierwszego filmu o Fridzie Kahlo, wyprodukowanego i nakręconego w Meksyku.

Większość prezentowanych filmów została wyprodukowana oraz nakręcona w okresie znanym jako złota epoka kina meksykańskiego (1930 - 1960). Kiedy to meksykański przemysł filmowy osiągnął wysoką jakość produkcji, zdobył uznanie międzynarodowe i odniósł sukces finansowy. W tym okresie pojawiło się wiele firm producenckich oraz pokolenie reżyserów i aktorów, którzy do dzisiaj są uznawani za ikony kina, nie tylko meksykańskiego lecz także całej Ameryki Łacińskiej. Przegląd „Meksyk Fridy Kahlo” będzie wyjątkową okazją do obejrzenia znakomitych produkcji tamtej epoki w cyfrowej jakości.

W rotundzie kina Iluzjon na ekranach multimedialnych zaprezentujemy w wersji elektronicznej wybrane prace z poznańskiej wystawy „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”.

Program Przeglądu

4 października | środa

19.00    Uroczyste otwarcie z udziałem Ambasadora Meksyku w Polsce, J.E. Alejandro Negrin Munozy | Wykład Gregorio Luke’a | Konkurs „Ubierz się jak Frida Khalo”

5 października | czwartek

16.00     W tym sęk (Ahí está el detalle!), reż. Juan Bustilo Oro

18.00     Perła (La perla), reż. Emilio Fernández

20.00     Zakochana (Enamorada), reż. Emilio Fernández

 

6 października | piątek

16.00     Rodzina jakich wiele (Una familia de tantas), reż. Alejandro Galindo

18.30     Smukłe kabaczki (Calabacitas Tiernas [¡Ay que bonitas piernas!]), reż. Gilberto Martínez Solares

20.35     Na twojej dłoni (En la palma de tu mano), reż. Roberto Gavaldón

 

7 października | sobota

16.15     Perła (La perla), reż. Emilio Fernández

18.00     Macario, reż. Roberto Gavaldón

20.00     Frida, żywa natura (Frida: Naturaleza Viva), reż. Paul Leduc

 

8 października | niedziela

16.00     Zakochana (Enamorada), reż. Emilio Fernández

18.00     Na twojej dłoni (En la palma de tu mano), reż. Roberto Gavaldón

20.00     W tym sęk (Ahí está el detalle!), reż. Juan Bustilo Oro

 

„Frida life and times” – wykład Gregorio Luke | 4 października 2017 rok, godz. 19.00, wstęp wolny

4 października o godzinie 19.00  zapraszamy do kina Iluzjon na prezentację multimedialną i wykład Gregorio Luke na temat życia i twórczości Fridy Kahlo i Diega Rivery. Wykład odbędzie się w języku angielskim.

Gregorio Luke jest wybitnym ekspertem od sztuki meksykańskiej i jej promotorem. Zajmował stanowisko dyrektora Muzeum Sztuki Latynoamerykańskiej w Los Angeles i stworzył program „W sztuce”, nadawany w Meksyku i USA.

Gregorio Luke jest znany jako prelegent, który poprzez wykorzystanie mediów cyfrowych i prezentowanie swojej rozległej wiedzy na temat zagadnień przyciąga publiczność.

Wygłosił ponad 1000 wykładów w muzeach, uniwersytetach i innych instytucjach w Meksyku, Europie i USA (m.in.: w Bibliotece Kongresu, Detroit Institute of Art, Harvard).

Gregorio Luke po raz pierwszy odwiedzi Polskę i w różnych miastach wygłosi wykład o życiu i twórczości Fridy Kahlo i Diega Rivery pod tytułem „Frida life and times”.

Podczas konferencji zaprezentuje mało znane filmy i fotografie z życia Fridy i Diega, a także muzykę z lat, w których tworzyła ta para artystów. Omówi ich życie w kontekście historycznym. Ukaże Fridę Kahlo w różnych aspektach: jako wielką artystkę, kobietę, komunistkę, miłośniczkę wolności i rewolucjonistkę, z głęboko zakorzenioną kulturą i tradycją sztuki ludowej Meksyku.

Ubierz się jak Frida Kahlo – Konkurs | 4 października 2017 rok, godz. 19.00

Frida Kahlo wyróżniała się swoim stylem ubierania i jest powszechnie uważana za urodzoną fashionistkę i kreatorkę mody. Na wystawie „Frida Kahlo i Diego Rivera” w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zostanie przedstawione dzieło „Diego na moim umyśle: Autoportret jako Tehuana” (1943), na którym Frida ubrana jest w niesamowitą suknię z Tehuana – najbardziej rozpoznawalny na świecie strój regionalny ze stanu Oaxaca.

Frida słynęła również z kwiatów wplecionych we włosy, zrośniętych grubych brwi, które łączyła za pomocą makijażu oraz indiańskiej biżuterii. Do najczęściej używanych przez nią charakterystycznych dodatków należały naszyjniki, grube bransolety i duże kolczyki. Mówi się, że każde przybycie Fridy do danego miejsca poprzedzał dźwięk noszonej przez nią biżuterii.

Z upływem lat Frida Kahlo stała się ikoną mody, a inspirowali się jej sztuką i stylem tak wybitni projektanci, jak Jean Paul Gaultier, Givenchy, Kenzo, Moschino, Valentino, Lena Hoschek, Alberta Ferretti.

Ambasada Meksyku i kino Iluzjon zachęcają wszystkie panie, które pojawią się na konferencji Gregoria Luke, 4 października o godzinie 19.00, aby ubrały się jak Frida Kahlo.

Na najlepiej ubrane Fridy w Kinie Iluzjon czekać będą upominki przygotowane przez znaną meksykańską firmę Distroller, Ambasadę Meksyku w Polsce oraz Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.

Zasady konkursu:

  1. Aby wziąć udział w konkursie zarejestruj się wysyłając mail na press@emexico.pl. Jednak rejestracja nie jest niezbędna. Wszystkie kobiety, które pojawią się na otwarciu ubranej jak Frida Kahlo biorą udział w konkursie.
  2. Obejrzyj filmik, który zainspiruje Cię do ubrania się jak Frida Kahlo: https://www.youtube.com/watch?v=4KwTxWHxeeM
  3. Autorki najlepszych interpretacji otrzymają atrakcyjne nagrody ufundowane przez firmę DISTROLLER oraz wydawnictwo „Marginesy”, Ambasadę Meksyku oraz Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.

Rozstrzygnięcie nastąpi po prezentacji Gregorio Luke’a – panie zostaną zaproszone na scenę, gdzie jury w skład którego wejdą przedstawiciele ambasady dokonają wyboru najciekawszych stylizacji. Nagodzonych zostanie 10 najlepszych kreacji.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

Frida Kahlo

Pytana o datę urodzenia Frida Kahlo wymieniała rok 1910, choć w rzeczywistości przyszła na świat trzy lata wcześniej. Nie kierowała nią próżność, lecz miłość do kraju, który ją ukształtował. Rok 1910 to wybuch rewolucji i początek istnienia Meksyku jako niepodległego państwa. Dla Fridy Meksyk był inspiracją i kluczem do jej tożsamości. Dla Meksyku Frida stała się symbolem, a jej twórczość narodowym skarbem.

Historię i sztukę Kahlo można podsumować trzema słowami: cierpienie, miłość, Meksyk. Po tragicznym wypadku, któremu uległa jako nastolatka, Frida do końca życia pozostała inwalidką. Ból stał się jej nieodłącznym towarzyszem, a liczne hospitalizacje uniemożliwiły normalną egzystencję. Podczas długiej rekonwalescencji zainteresowała się malarstwem. Jej samorodny talent i oryginalny styl zwróciły uwagę środowiska artystycznego. Mentorem dziewczyny został dużo starszy malarz Diego Rivera, którego Frida obdarzyła namiętnym i bezkompromisowym uczuciem. Ich burzliwy związek przetrwał ponad ćwierć wieku, pomimo licznych romansów Diega Rivery, kłótni, wzajemnych pretensji, a nawet rozwodu.

Za życia Frida pozostawała w cieniu męża, choć była jednocześnie pierwszą meksykańską artystką, której pracę zakupiło muzeum światowej rangi. Jej twórczość często schodziła na dalszy plan. Prawdziwym zainteresowaniem cieszyła się sama Frida, traktowana niczym egzotyczna celebrytka. Sprzyjał temu wizerunek, jaki stworzyła dla siebie malarka: niezależnej, silnej kobiety, barwnej indywidualności, niedbającej o konwenanse i opinię społeczną. Ubrana w męskie garnitury lub kolorowe suknie, nawiązujące do meksykańskich i indiańskich strojów, Frida szokowała i zachwycała zarazem. W rzeczywistości pozostała osobą samotną, cierpiącą i poszukującą zrozumienia. Swoje wewnętrzne przeżycia zawarła w niezwykle osobistych dziełach – wśród 143 obrazów Fridy Kahlo znajduje się aż 55 autoportretów.

Choć Frida spędziła sporo czasu poza ojczyzną, zawsze za nią tęskniła. W swojej twórczości odwoływała się do rdzennej sztuki Meksyku, jego kultury i tradycji. Z tego powodu przeciwnicy próbowali deprecjonować jej dokonania, szufladkując je jako przykład sztuki prymitywnej. Z prawdziwym uznaniem jej malarstwo spotkało się dopiero w kilkadziesiąt lat po śmierci artystki. Obecnie obrazy Fridy Kahlo osiągają astronomiczne ceny, wystawy gromadzą tłumy, a jej życie stało się inspiracją dla książek, filmów, utworów muzycznych, sztuk teatralnych, a nawet opery.

Bilety i rezerwacje

Filmy z archiwum Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego: 12 zł (ulgowe) i 14 zł (normalne)

Nowości: 15 zł (ulgowe) i 17 zł (normalne)

Kup bilet online 

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Galeria