Klub Seniora „Ciao Italia!”

10.10.2017

Ciao Italia! to hasło przewodnie trzeciego filmowego sezonu Klubu Seniora w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, organizowanego w partnerstwie z Włoskim Instytutem Kultury w Polsce.  

Wielcy twórcy kina włoskiego

Od października 2017 do maja 2018 w „Klubie Seniora” zaprezentujemy osiem filmów wybitnych włoskich twórców, m.in.: Vittorio De Siki, Federico Felliniego, Luchino Viscontiego, Michelangelo Antonioniego czy Giuseppe Tornatore. Każde z comiesięcznych spotkań rozpocznie się miniwykładem, podczas którego nasi widzowie dowiedzą się więcej o tym, jak powstawało prezentowane dzieło, a także co sprawiło, że jego twórcy na zawsze zapisali się na kartach historii kinematografii. Prelekcje wygłoszą Diana Dąbrowska i Michał Oleszczyk.

Projekcje odbywają się w sali Stolica, początek o godzinie 11.00. Bilet na pojedyncze seanse kosztuje 5 zł.

 


Program

26.10 (czwartek) „Złodzieje rowerów” – prelekcja: Diana Dąbrowska

(Ladri di biciclette) reż. Vittorio De Sica, Włochy 1948, 104 min

Klasyczne, poruszające prostotą środków wyrazu dzieło włoskiego neorealizmu opowiada historię bezrobotnego mężczyzny, który po długich poszukiwaniach znalazł wreszcie pracę rozlepiacza plakatów. Warunkiem zatrudnienia jest jednak posiadanie roweru. Rodzina wykupuje go z lombardu, oddając w zamian rzecz najcenniejszą – komplet lnianych prześcieradeł. Niestety, już pierwszego dnia pracy rower zostaje ukradziony i nieszczęsny bohater wraz ze swoim synkiem przemierza dzielnice Rzymu w poszukiwaniu złodzieja. Obraz otrzymał honorowego Oscara za najlepszy obcojęzyczny film, statuetkę BAFTA w tej samej kategorii oraz Złotego Globa.

 

16.11 (czwartek) „Noce Cabirii” – prelekcja: Diana Dąbrowska

(Le Notti di Cabiria) reż. Federico Fellini, Włchy, Francja 1957, 109 min

Pełna liryzmu i ciepła historia rzymskiej prostytutki, która mimo wielu gorzkich doświadczeń marzy o wielkiej miłości i o zerwaniu z dotychczasowym życiem. Cabiria, oszukiwana i wykorzystywana przez kolejnych mężczyzn, nie traci ufności wobec świata i ludzi. Kiedy spotyka Oskara, nieśmiałego buchaltera, z wiarą przyjmuje jego wyznanie miłości i szczęśliwa wyrusza z nim w podróż poślubną. Żegna się z koleżankami z ulicy i zabiera ze sobą wszystkie pieniądze, jakie udało jej się zgromadzić. Wkrótce okazuje się, że był to kolejny nieziszczony sen. Film został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu obcojęzycznego.

 

21.12 (czwartek) „Generał Della Rovere” – prelekcja: Diana Dąbrowska

(Il generale Della Rovere) reż. Roberto Rossellini, Francja, Włochy 1959, 132 min

Akcja filmu rozgrywa się w Genui w czasie II wojny światowej. Po kapitulacji Włoch północna część kraju została zajęta przez wojska niemieckie. Rośnie aktywność podziemnych ugrupowań, a tym samym terror hitlerowców i rodzimych faszystów. Giovanni Bertone wykorzystuje okazję do zarobienia pieniędzy na nieszczęściu rodaków. Nawiązuje kontakt z przekupnym funkcjonariuszem gestapo, a rodzinom aresztowanych, w zamian za pieniądze, obiecuje uwolnienie ich bliskich, poprzez wykorzystanie swoich domniemanych wpływowych kontaktów. W końcu zostaje zdemaskowany i sam trafia w ręce gestapo. Udaje mu się jednak uniknąć kary – idzie z Niemcami na układ i pod nazwiskiem Della Rovere, jednego z generałów niepodległościowego rządu, zostaje zamknięty w celi więźniów politycznych. Udając postać generała, ma zdobyć zaufanie więźniów i wskazać przebywającego wśród nich przywódcę ruchu oporu. W trakcie pobytu w więzieniu Bertone, coraz bardziej identyfikując się z narzuconą mu rolą, przechodzi jednak przemianę moralną. Film został uhonorowany Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji. W roli głównej wystąpił Vittorio de Sica, wybitny reżyser włoskiego neorealizmu.

Rocco i jego bracia (1960), reż. Luchino Visconti


25.01.2018 (czwartek) „Rocco i jego bracia” – prelekcja: Michał Oleszczyk

(Rocco e i suoi fratelli) reż. Luchino Visconti, Włochy, Francja 1960, 175 min

Film ukazuje życie włoskiej rodziny (matki i jej czterech synów), która przeprowadza się z ubogiej Sycylii do tętniącego życiem Mediolanu, gdzie mieszka już piąty z braci - Vincenzo. W nowych warunkach, wśród obcych ludzi i panujących tam odmiennych zwyczajów, próbują ułożyć sobie życie na nowo. Główny wątek koncentruje się wokół dwóch braci: tytułowy Rocco jest odpowiedzialny, rozważny i marzy o szczęściu, natomiast Simone to pozbawiony skrupułów ryzykant ściągający na siebie i rodzinę wciąż nowe kłopoty. Film, odznaczający się głębią analizy psychologicznej, przedstawia burzliwe losy rodziny Parondi na tle sytuacji społecznej Włoch lat 50. i 60. XX wieku, kiedy to nastąpił proces masowej migracji ze słabo uprzemysłowionego południa do rozwiniętej gospodarczo północy kraju. Reżyser ukazał dramat ludzi zmuszonych przystosować się do nowych warunków, a także często towarzyszący temu rozpad tradycyjnych więzi rodzinnych. Film zdobył Nagrodę Specjalną i Nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Wenecji.

 

22.02.2018 (czwartek) „Przygoda” – prelekcja: Michał Oleszczyk

(L'avventura) reż. Michelangelo Antonioni, Włochy 1960, 137 min

„Przygoda” to pierwszy film ze słynnej trylogii o samotności (wkrótce powstały „Noc” i „Zaćmienie”), w której reżyser podejmuje najistotniejsze, uniwersalne problemy współczesnego świata – zagubienie jednostki w otaczającej rzeczywistości, zanikanie sfery uczuciowej, trudności we wzajemnym komunikowaniu się.

Grupa znajomych z wyższych sfer w czasie przejażdżki statkiem zatrzymuje się na małej wysepce. Tu niespodzianie znika jedna z pasażerek – Anna. Przeczesywanie nabrzeża nie przynosi rezultatu. Wówczas Sandro, kochanek zaginionej oraz jej przyjaciółka Claudia, przekonani o ucieczce Anny, kontynuują poszukiwania w pobliskich miejscowościach. Wędrówka ta staje się dla dwójki bohaterów ich własną miłosną przygodą, niż próbą odkrycia prawdy o przyjaciółce. Skąpa ilość wydarzeń w filmie, powolna narracja, sprzyja skupieniu uwagi na głównych postaciach filmu, ich odczuciach, rozterkach, relacjach między nimi.

 

22.03.2018 (czwartek) „Rozwód po włosku” – prelekcja: Diana Dąbrowska

(Divorzio all'italiana) reż. Pietro Germi, Włochy 1961, 104 min

Sycylijski baron, znudzony życiem z pretensjonalną małżonką, a mocno zaangażowany w związek z uroczą Angelą, nie mogąc liczyć na uzyskanie rozwodu zamierza popełnić „zbrodnię w afekcie”. Jego precyzyjny plan przynosi zamierzone rezultaty, ale czy małżeństwo z Angelą staje się istotnie upragnionym szczęściem? „Małżeństwo może być rozwiązane tylko przez śmierć jednego z małżonków” – głosił art. 149 włoskiego Kodeksu Cywilnego i on właśnie stał się punktem wyjścia i kanwą znakomitej komedii satyrycznej Pietro Germiego, filmu nagrodzonego Nagrodą Specjalną w Cannes i Oscarem za najlepszy scenariusz.

 

26.04.2018 (czwartek) „Mamma Roma” – prelekcja: Diana Dąbrowska

(Mamma Roma) reż. Pier Paolo Pasolini, Włochy 1962, 103 min

Pasolini nakreślił w filmie dramatyczny obraz życia rzymskiej prostytutki, znanej jako Mamma Roma i jej syna Ettore. Bohaterowie żyją wśród alfonsów, złodziei, niebieskich ptaków i kobiet lekkich obyczajów,? ludzi przegranych i trwających w poczuciu beznadziejności swej egzystencji. Bohaterka bezskutecznie usiłuje uwolnić się od swego sutenera, by rozpocząć nowe, uczciwe życie, a przede wszystkim by zapewnić lepszą przyszłość swemu synowi. Jednak i w jej przypadku fatalizm losu okaże się siłą nie do przezwyciężenia. Wielu krytyków dostrzegło w filmie aluzje religijne (co potwierdziły dobitnie późniejsze dokonania Pasoliniego)? wątek matki i syna przywołuje dramat ewangeliczny, zaś niektóre sceny stylizowane są na religijne obrazy włoskiego renesansu (m. in. „Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci). Wielkim atutem filmu jest niezrównana, pełna żywiołowej ekspresji kreacja Anny Magnani.

 

24.05.2018 (czwartek) „Cinema Paradiso” – prelekcja: Diana Dąbrowska

(Nuovo cinema Paradiso) reż. Giuseppe Tornatore, Francja, Włochy 1988, 123 min

Niezwykły film Tornatore jest hołdem złożonym przez wybitnego reżysera X Muzie. Historia opowiedziana została z perspektywy chłopca, który większość swego czasu spędzał w kabinie projekcyjnej niewielkiego kina gdzieś na sycylijskiej prowincji. Pierwszym zajęciem w dorosłym już życiu bohatera jest praca operatora, a wkrótce zostaje znanym reżyserem filmowym. Ciepła, nostalgiczna i przepojona głęboką życiową mądrością opowieść to wielka uczta dla każdego kinomana, nagrodzona Oscarem dla najlepszego filmu zagranicznego, Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Cannes, a także Złotym Globem.

 

Bilety i rezerwacje

Bilety na pojedyncze seanse: 5 zł
Kasa kina – (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Osoba do kontaktu: Robert Jaczewski, tel. 22 845 50 74 wew. 014, e-mail: rjaczewski@fn.org.pl

* FINA w wyjątkowych sytuacjach zastrzega sobie prawo do zmiany terminu projekcji, o czym poinformujemy widzów z miesięcznym wyprzedzeniem.

 

Galeria