XVII Tydzień Języka Włoskiego na Świecie

12.10.2017

XVII Tydzień Języka Włoskiego na Świecie odbędzie się w dniach 16 ‒ 22 października 2017 r., a jego tematem będą „Włochy w kinie, włoski w kinie”. Inauguracja Tygodnia nastąpi 16 października w Iluzjonie. Tego dnia od godz. 17:30 będzie można obejrzeć w Iluzjonie wystawę fotografii, na których uwieczniono sycylijskie miasta. Wystawa fotograficzna powstała we współpracy z Centro Studi la Donna Fugata del Gattopardo Ciminna i BCsicilia. Około godziny 19:30 zapraszamy na projekcję filmu „Lampart”. Wstęp wolny.

O filmie 

Dzieło Viscontiego to fascynująco opowiedziany dramat historyczny rozgrywający się w czasach Garibaldiego, kiedy to następował koniec pewnej epoki i rodziło się nowoczesne społeczeństwo. Film jest opowieścią o księciu Salinie, człowieku wielkiego formatu, wyrastającym ponad swe otoczenie, który z całą świadomością przyspiesza zagładę świata, do którego sam należy. Koniec dynastii Saliny, to koniec epoki feudalnej.

„Niektórzy ludzie myśleli, że będę wyglądał jak szeryf z Arizony, a nie jak sycylijski arystokrata. A jednak się udało" - powiedział o swej roli Burt Lancaster, który rzeczywiście osiąga tu wyżyny swych aktorskich umiejętności. Epicki rozmach i precyzja reżyserska Viscontiego wpisują ten film w poczet najciekawszych osiągnięć kina europejskiego. Obraz otrzymał Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes.

plakat do filmu „Lampart”, autor: Waldemar Świerzy
źródło: www.gapla.fn.org.pl


O Tygodniu Języka Włoskiego

Również w tym roku impreza odbędzie się we współpracy z tak ważnymi instytucjami jak: Accademia della Crusca, MIBACT, Radio 3 i sieć dyplomatyczno-konsularna Konfederacji Szwajcarskiej, Instytut Luce Cinecittà, ANICA, Centrum Eksperymentalne Kinematografii, La Casa del Cinema w Rzymie i Giffoni Film Festival. 

Włoski Instytut Kultury w Warszawie zorganizował serię imprez składających hołd nierozerwalnemu związkowi łączącemu język i kino. Temu historycznemu związkowi poświęcone zostały wystawa otwierająca Tydzień i spektakl go zamykający. Ponadto odbędą się konferencje, projekcje filmów, spotkania z autorami i wystawa fotograficzna odbywająca się po zakończeniu Tygodnia.

Organizator: Istituto Italiano di Cultura

Wstęp na wystawę i projekcję wolny.


Galeria