Dybuk i Waszyński | 27.05

21.05.2018

27 maja, wspólnie z Żydowskim Instytutem Historycznym, zapraszamy do kina Iluzjon, na filmową podróż śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców – Michała Waszyńskiego. Ten tajemniczy człowiek był czołowym reżyserem przedwojennej Polski, a następnie wpływową postacią włoskiego i hollywoodzkiego przemysłu filmowego.
 

Spotkanie z twórczością oraz postacią Michała Waszyńskiego, które odbędzie się 27 maja o godz. 18:00, poprzedzone będzie dwiema krótkimi prelekcjami. Pierwszą wygłosi dr Paweł Fijałkowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Wykład będzie dotyczył pokutnej wędrówki dusz i ponownych wcieleń w judaizmie, a szczególnie w żydowskich wyobrażeniach ludowych. Z kolei Grzegorz Rogowski, filmograf z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, opowie o Waszyńskim i kinie jidysz.
 
Zrealizowany w 1937 roku Dybuk Michała Waszyńskiego to klasyka polskiej kinematografii. Jest to pierwszy w Polsce pełnometrażowy film nagrany całkowicie w języku jidysz. Reżyser przywołuje w nim świat chasydów z ich wiarą w nadprzyrodzone siły, które są integralną częścią życia codziennego. „Dybuk” powstał na podstawie dramatu Szymona An-skiego pod tym samym tytułem – międzynarodowego bestsellera lat 20. XX wieku.

Następnie (o godz. 20:00) zapraszamy na dokument Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego Książę i dybuk. Film został wyróżniony nagrodą „Nos Chopina” na zakończonym przed kilku dniami Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity. Twórcy dokumentu próbują odpowiedzieć na pytanie kim był Michał Waszyński? Cudownym dzieckiem kina, przebiegłym oszustem, czy może człowiekiem, który nieustannie mylił filmową iluzję z rzeczywistością? Pracował z Orsonem Wellesem, Sophią Loren, Vittorio De Sicą. Jednak najbardziej spektakularny film, jaki udało mu się stworzyć, to jego własne życie. Był prawdziwym kameleonem, który, wykorzystując magiczne możliwości kina, nieustannie zmieniał swoją tożsamość. Ci, którzy mieli szansę go poznać, wspominają Waszyńskiego jako arystokratę, kłamcę, Żyda, wiecznego tułacza i homoseksualistę, który ożenił się z włoską hrabiną.

Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu Kino Jidysz, będącego efektem współpracy Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.

Bilety:

Na seans filmu „Dybuk” nie prowadzimy rezerwacji miejsc. Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki będą do odbioru w kasie kina Iluzjon w dniu projekcji.

Bilety na film „Książę i dybuk” do nabycia w kasie kina lub poprzez stronę internetową. Cena – 15zł.

 

 

Galeria