Dokument muzyczny

27.07.2018

W sierpniu przypominamy najciekawsze dokumenty o muzyce i jej twórcach – opowieści inspirowane dźwiękiem i muzyczne biografie. Wybraliśmy filmy wybitne, często nagradzane lub docenione dopiero po latach.

Rozpoczniemy tytułem, którego nie mogło zabraknąć w tym przeglądzie, czyli „MuzykantamiKazimierza Karabasza – arcydziełem filmowej sztuki dokumentalnej i jednym z najważniejszych polskich filmów. Rozgrywająca się na przestrzeni dwóch dekad „MiłośćFilipa Dzierżawskiego to pasjonująca opowieść o pięciu wybitnie uzdolnionych muzykach, którzy postanowili wspólnie stworzyć zespół i zrobić muzyczną rewolucję. Mimo skrajnie różnych osobowości udało im się pozostawić po sobie imponujący dorobek.

 „Sugar Man” w reżyserii Malika Bendjelloula to uniwersalna i zaskakująca opowieść o potędze przypadku i roli szczęścia w ludzkim życiu. Przedstawia niewiarygodną, pełną niespodzianek, a do tego prawdziwą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym... nikt nie słyszał.

„Fala” Piotra Łazarkiewicza jest relacją z festiwalu w Jarocinie w 1985 roku. Poznajemy dwa zupełnie różne punkty widzenia – biorącą udział w festiwalu młodzież reżyser konfrontuje z ówczesnymi władzami miasta oraz przedstawicielami organizacji społecznych. W tle i w przerywnikach słychać rockową muzykę, bez której nie mógłby istnieć festiwal, a więc i film o nim.

Jim Jarmusch swoim filmem składa hołd legendarnej grupie The Stooges i jej liderowi Iggy’emu Popowi. Przesiąknięty punkową energią „Gimme Danger” nie jest jednak fanowską laurką. Muzycy zdradzają Jarmuschowi historie swoich wzlotów i upadków, blaski i cienie niebezpiecznego życia, a także wspominają największe prowokacje.

Kathleen Hanna to amerykańska electro-punkowa charyzmatyczna wokalistka zespołów Bikini Kill i Le Tigre, która zyskała międzynarodową sławę jako zagorzała feministka i autorka tekstów emancypunkowych piosenek. Film Sini AndersonPunkówa” śledzi burzliwe życie i karierę artystki.

Ostatnim filmem w przeglądzie będzie „Buena Vista Social Club”. Mistrzowsko sfilmowany dokument Wima Wendersa poświęcony jest magii kubańskiego ducha. Oglądając i słuchając najlepszych muzyków Kuby, podróżujemy pełnymi egzotyki ulicami starej Hawany.

 

Program:

Czwartek | 2 sierpnia | g. 20:00

Muzykanci, reż. Kazimierz Karabasz, Polska 1960

Miłość, reż. Filip Dzierżawski, Polska 2012

Czwartek | 9 sierpnia | g. 20:00

Sugar Man, reż. Malik Bendjelloul, Szwecja, Wielka Brytania 2012

Czwartek | 16 sierpnia | g. 20:00    

Fala, reż. Piotr Łazarkiewicz, Polska 1986

Czwartek | 23 sierpnia | g. 20:00

Gimmie Danger, reż. Jim Jarmush, USA 2016

Piątek | 24 sierpnia | g. 18:00

Punkówa, reż. Sini Anderson, USA 2013

Czwartek | 30 sierpnia | g. 20:15

Buena Vista Social Club, reż. Wim Wenders, Francja, Kuba, Niemcy, USA, Wielka Brytania 1999

 


Bilety i rezerwacje

Kup bilet online 

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Galeria