Seans w rocznicę premiery | Żywot Briana

01.08.2018

W 1979 roku do kin wszedł film „Żywot Briana” – kultowe dzieło Monty Pythona. 17 sierpnia – dokładnie w rocznicę premiery – przypomnimy groteskową komedię słynnego zespołu, opowiadającą historię przypadkowego proroka.

Dla nieśmiertelnej grupy Monty Python, złożonej z wybitnych brytyjskich komików, nie było tematów tabu. Tym razem John Cleese, Graham Chapman, Eric Idle, Terry Gilliam, Terry Jones i Michael Palin wzięli na warsztat Biblię, co dało im okazję do wykpienia filmów religijnych i satyrycznego ukazania nietolerancji religijnej, a także wtrącenia wielu bieżących politycznych i społecznych komentarzy. Wiele scen z filmu stanowi dziś kanon popkultury, m.in. finałowa piosenka „Always Look on the Bright Side of Life”.

Groteskowa komedia jest paralelą Nowego Testamentu. Bohaterem filmu jest tytułowy Brian, który urodził się w noc wigilijną w stajence, tuż obok miejsca, gdzie przyszedł na świat Ten Oczekiwany. Całe życie Briana zostało zdeterminowane przez ten niefortunny zbieg okoliczności, bowiem nieszczęsny bohater stale jest mylony z Mesjaszem.

„Żywot Briana” jest drugim kinowym filmem Monty Pythona. Tytuł roboczy filmu brzmiał „Jezus Chrystus: żądza chwały”. Postać Briana pojawiła się potem, a dzieło miało nosić nazwę „Ewangelia według Św. Briana” lub „Brian z Nazaretu”. Projekt wzbudzał niemałe kontrowersje jeszcze zanim trafił do kin. Wytwórnia EMI w ostatniej chwili wycofała się z przedsięwzięcia, ze względu na „bluźnierczy scenariusz”. Pieniądze na realizację filmu ostatecznie wyłożył George Harrison z The Beatles, który był bliskim przyjacielem komików.

Jednak największe problemy zaczęły się przed planowaną premierą – wspólnoty chrześcijańskie, zwłaszcza w Ameryce próbowały nie dopuścić do kinowej dystrybucji filmu. John Cleese zażartował nawet, że dzięki „Żywotowi Briana” udało się zjednoczyć chrześcijan po raz pierwszy od 2 tysięcy lat. Ostatecznie kontrowersyjne dzieło Monty Pythona zostało objęte cenzurą i zakazem wyświetlania w wielu miejscach na całym świecie. Mimo tego, że od premiery upłynęło już prawie 40 lat, nadal wzbudza wśród widzów skrajne emocje.

Film w tłumaczeniu Tomasza Beksińskiego.


Bilety i rezerwacje

17.08.2018, godz 20:00
Sala Stolica
Rezerwacja/zakup biletu

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Galeria