Jazz w Iluzjonie: od Komedy do RGG

26.09.2018

W niedzielę 21 października zapraszamy na spotkanie inaugurujące cykl filmowo – muzyczny „Jazz w Iluzjonie”.  Muzyka improwizowana i kinematografia od zawsze były ściśle związane, w nowym cyklu chcielibyśmy pokazać ich wzajemne relacje w rozmaitych barwach i kontekstach.

W tym roku świat muzyki poniósł dotkliwą stratę, w lipcu umarł wybitny trębacz i kompozytor Tomasz Stańko. W przyszłym roku minie z kolei 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, którego postać najlepiej łączy świat filmu i jazzu. Obaj twórcy byli w bliskim, trwającym przez dekady, artystycznym związku. Stańko muzyczną drogę zaczynał w kwintecie Komedy (m. in. słynna płyta „Astigmatic”), a po śmierci tego ostatniego wielokrotnie wracał do jego twórczości (płyta „Litania”) wskazując jej nowe wymiary i brzmienia. Kompozycje Krzysztofa Komedy to encyklopedia polskiej muzyki współczesnej, a napisane dla kina tematy z „Dziecka Rosemary”, „Noża w wodzie” czy „Wstrętu” to dziś absolutna klasyka muzyki filmowej. Chcielibyśmy ten wieczór poświęcić wzajemnym relacjom tych kluczowych dla polskiego i światowego jazzu postaci, ale nie tylko. Wspomnimy też innych „wielkich nieobecnych” polskiego środowiska jazzowego, wybitnych muzyków, m.in. Andrzeja Trzaskowskiego, Andrzeja Kurylewicza, Tomasza Szukalskiego, Andrzeja Przybielskiego, Janusza Muniaka, ale także wyjątkowego fotografa Marka Karewicza czy Henryka Kurka – warszawskiego bonvivanta znanego jako Henio Meloman.  

W programie wieczoru przewidziano projekcję filmu dokumentalnego „Komeda” z 1974 roku w reżyserii Krzysztofa Riege. Po pokazie zapraszamy na dyskusję o bohaterach wieczoru m.in. z udziałem muzyków z grupy RGG, ostatniego zespołu, z którym tworzył i występował Stańko. Na koniec – koncert podczas, którego trio RGG zaprezentuje program, na który złożą się ich własne kompozycje oraz „The First Song” – utwór otwierający album „Balladyna” Tomasza Stańko z 1976 roku, pierwszy jaki nagrał dla kultowej wytwórni ECM.RGG Trio, fot. Gosia Frączek


RGG Trio wystąpi w składzie:

Łukasz Ojdana – fortepian

Maciej Garbowski – kontrabas

Krzysztof Gradziuk – perkusja

 

O zespole

Od 2001 roku RGG jest coraz bardziej identyfikowane z europejskim smakiem muzyki improwizowanej, wykonywanej przez trio fortepianowe. Od roku 2013 trio występuje w odmienionej formule. Po 12 latach istnienia RGG w miejsce Przemysława Raminiaka zawitał Łukasz Ojdana, młody utalentowany pianista.
Nazwa RGG nie jest już skrótem nazwisk muzyków, lecz stała się marką dzięki równemu zaangażowaniu każdego z jej członków w kreowanie artystycznego kształtu.

21 października 2014 to data premiery najnowszego w dorobku tria albumu płytowego, opatrzonego tytułem „Aura”, którego wydawcą jest prestiżowa wytwórnia OKeh Records oraz Sony Music Entertainment. Początki tej wytwórni sięgają 1918 roku kiedy stworzył ją Otto K.E. Heinemann. Historyczne nagrania spod znaku OKeh firmują nazwiska: Louisa Armstronga, Bixa Beiderbecke, Errolla Garnera, Counta Basiego, Dukea Ellingtona, Ahmada Jamala. W obecnym katalogu wytwórni znajdują się wybitni artyści: Sonny Rollins, Branford Marsalis, Dave Holland, Bill Frisell, Nils Petter Molvaer, Jeff Ballard, John Medeski, David Sanborn, Michel Camilo, The Bad Plus – ambasadorzy muzyki o osobowościach, które w znaczącym stopniu wpłynęły na rozwój idiomu jazzowego we współczesnej kulturze muzycznej świata.

Wybrana dyskografia:

Scandinavia (2003)

Unfinished Story (2007)

One (2011)

Aura (2014)

 

Bilety i rezerwacje

21.10.2018, godz 18:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe po projekcji rozmowa oraz koncert grupy RGG
Rezerwacja/zakup biletu

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Bilety – 30zł

Galeria