Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe

W latach 60. Walerian Borowczyk, wszechstronnie uzdolniony polski reżyser, po sukcesach swoich animowanych filmów przeniósł się do Francji, kraju, który symbolizował dla niego wolność. W ramach tej wolności, Borowczyk skupił się na filmach mówiących o erotyce; na seksualności, jako terenie nowych poszukiwań wyrazu dla tego, co było niemożliwe do opisania. Przemiany obyczajowe stały się dla tego zamysłu dobrą przestrzenią, lecz nie wszędzie poza Francją Borowczyk był rozumiany. Kolejne jego filmy były zabronione, na przykład w Hiszpanii i Polsce.

Dokumentalny film Kuby Mikurdy przedstawia postać reżysera Waleriana Borowczyka i szuka przyczyn, dlaczego twórca ten został zapomniany. Swoją konstrukcją „Love Express” przypomina wydobywanie z pamięci przyjaciół i współpracowników portretu Borowczyka.  Rozmówcami Mikurdy są: Terry Gilliam, Bertrand Bonello, Neil Jordan, Andrzej Wajda, Patrice Leconte, Slavoj Žižek.

 

Przed projekcją filmu Kuby Mikurdy, proponujemy dwa filmy Waleriana Borowczyka:

DOM, reż. Walerian Borowczyk, Jan Lenica, Polska 1958, 12 minut

PRZYPŁYW, jedno z opowiadań cyklu „Opowieści niemoralne”, reż. Walerian Borowczyk, Francja 1974, ok. 30 minut

 

W dyskusji po filmie wezmą udział  reżyser filmu, filozof, wykładowca łódzkiej Filmówki Kuba Mikurda, psychoanalityczka Ewa Modzelewska-Kossowska oraz krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski.


 

Cykl UKRYTE. Psychoanalityczne Spotkania Filmowe jest realizowany we współpracy Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej i Kina Iluzjon.

 

 

Kolejna odsłona cyklu organizowanego we współpracy z Polskim Towarzystwem Psychoterapii Psychoanalitycznej. Tym razem zapraszamy na film Kuby Mikurdy „Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka”, animację „Dom” w reżyserii Waleriana Borowczyka i Jana Lenicy oraz jedną z nowel z „Opowieści niemoralnych” Borowczyka - „Przypływ”

 


 


projekcje w ramach cyklu

17.03.2019, godz 18:00
Sala Stolica
Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka
Dom
Informacje dodatkowe po filmie dyskusja