NĘDZNICY + NIENAWIŚĆ | DOUBLE–BILL

Zapraszamy do pogłębionej lektury nawiększych kinowych nowości! W nowym cyklu Double–bill nawiązujemy do sięgającej lat 30. amerykańskiej tradycji łączenia dwóch pokazów kinowych w jeden. Zestawiamy w nim najnowsze filmy wybitnych reżyserów z klasyką kina światowego – zarówno w kluczu tematycznym, jak i formalnym. Projekcjom towarzyszy komentarz filmoznawców oraz specjalna oferta cenowa dla widzów uczestniczących w obu seansach.

W marcu zapraszamy na dwa filmy opowiadające o wybuchowych przedmieściach Paryża. Głośnych, nagrodzonych w Cannes i nominowanych do Oscara Nędzników dzieli równo 25 lat od klasycznej już, czarno-białej Nienawiści, która w 1995 roku wstrząsnęła francuską publicznością – a nawet ówczesnym francuskim premierem, który zorganizował specjalny pokaz dla członków swojego gabinetu. Oba filmy łączy tematyka, ale dzieli ton i intencja twórcy. Ladj Ly, w przeciwieństwie do Kassovitza, opowiada o miejscu, z którego sam pochodzi. Zamiast szokować – przede wszystkim stara się zrozumieć. Co to porównanie powie nam o ostatnim ćwierćwieczu? Zapraszamy do wspólnej lektury.


18:00 | NĘDZNICY, reż. Ladj Ly, 2019, 104 minuty
Na przedmieściach Paryża – pulsujących od napięć, gniewu i niepewności – nieustannie toczy się gra o lokalne wpływy. Niewinny psikus grupy dzieciaków, które dla żartu kradną małe lwiątko z miejscowego cyrku, może okazać się początkiem prawdziwej rewolucji.


20:15 | NIENAWIŚĆ, reż. Mathieu Kassovitz, 1995, 98 minut
W trakcie przesłuchania policja okrutnie obchodzi się z zatrzymanym arabskiego pochodzenia, skutkiem czego na ulicach Paryża dochodzi do walk pomiędzy młodzieżą ze środowisk imigranckich a stróżami prawa.

BILET NA OBA FILMY W CENIE 25 ZŁ DO KUPIENIA W KASIE KINA.


Wprowadzenie i komentarz pomiędzy projekcjami wygłosi filmoznawca Piotr Czerkawski.


projekcje w ramach cyklu

07.03.2020, godz 18:00
Sala Stolica
Informacje techniczne Projekcja z nośnika DCP, napisy polskie
Informacje dodatkowe Wprowadzenie i komentarz pomiędzy projekcjami wygłosi krytyk filmowy, Piotr Czerkawski
    
07.03.2020, godz 20:15
Sala Stolica
Informacje techniczne Projekcja z taśmy 35 mm, napisy polskie
Informacje dodatkowe Wprowadzenie i komentarz pomiędzy projekcjami wygłosi krytyk filmowy, Piotr Czerkawski