Retrokino | W kręgu awangardy

Członkowie Stowarzyszeniem Miłośników Filmu Artystycznego „START” (1930) byli młodymi gniewnymi polskiego kina,

Jego członkowie w latach 30. byli młodymi gniewnymi polskiego kina. Niezależni i niepoprawni pasjonaci, dla których film miał być sztuką społecznie użyteczną. Spotykali się, dyskutowali i wspólnie tworzyli filmy krótkometrażowe. Ich filmowy dorobek niestety w większości spłonął lub zaginął w czasie wojny.   Po wojnie wielu twórców  związanych  ze Stowarzyszeniem Miłośników Filmu Artystycznego stanie się znaczącymi postaciami polskiej kinematografii, dlatego to, co ocalało z ich przedwojennych początków jest niezwykle cenne.

Podczas pierwszego seansu „Retrokino. W kręgu awangardy” pokażemy „Dziś mamy bal” (1932) w reżyserii Tadeusza Kowalskiego i Jerzego Zarzyckiego oraz „Ludzi Wisły” (1938) Aleksandra Forda i ponownie Zarzyckiego.

„Dziś mamy bal” to krótkometrażowa impresja filmowa. Jej tematem jest doroczny Bal Młodej Architektury. Jak zapowiadały go wówczas ogłoszenia prasowe: zagra na nim aż sześć orkiestr, całość odbędzie się w dwudziestu trzech dekorowanych salach budynku Wydziału Architektury przy ulicy Koszykowej 55 w Warszawie, a wszystko miała śledzić kamera.

Impresja filmowa ukazuje w zabawny i niedosłowny sposób przygotowania do balu, telefoniczne uzgodnienia z zaproszonymi gośćmi, przyjazd na bal oraz szaleństwo na parkiecie do białego rana. Liczne efekty autorzy filmu osiągnęli dzięki wykorzystaniu m.in. deformacji fotograficznej, trików montażowych oraz ekspresyjnej gry świateł. 

Pod względem artystycznym późniejsza fabuła „Ludzie Wisły” to jeden z najciekawszych filmów dwudziestolecia międzywojennego, odbiegający od utartych wówczas kanonów i przyzwyczajeń publiczności, wymykająca się ocenom krytyki.

Ekranizacja powieści Heleny Boguszewskiej i Jerzego Kornackiego jest realistyczną opowieść o trudnym życiu mieszkańców barek, która stanowiła spore wyzwanie produkcyjne. Dodatkowy atut filmu to sugestywne zdjęcia Stanisława Lipińskiego. Realizmu dodawał także udział w filmie i pomoc w realizacji zdjęć członków Polskiej Żeglugi Rzecznej „Vistula”.

 

 


projekcje w ramach cyklu

06.06.2021, godz 14:30
Sala Stolica
Kronika Projekcje z nośnika DCP