8. Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie 2022

Kiedy rok temu reaktywowaliśmy Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie, Białoruś była jeszcze na topie. Pełna sala Kina Iluzjon oglądała filmy opowiadające o wielotysięcznych protestach powyborczych na Białorusi w 2020 r. Między seansami rozmawialiśmy o fenomenie „białoruskiej rewolucji”. Wśród licznej białoruskiej widowni w warszawskim kinie, tliła się jeszcze nadzieja, że za rok na Bulbamovie będą musieli przyjechać z Mińska. Nic takiego się nie stało. Wręcz odwrotnie, jeszcze więcej osób opuściło Białoruś w tym wielu filmowców. Potem było już tylko gorzej. Wybuchła wojna w której pośrednio bierze udział „republika Białoruś”. Niełatwo być teraz Białorusinem, który 2 lata temu walczył z białoruskim reżimem, a teraz musi udowadniać, że jest przeciwko wojnie. Niełatwo być również teraz białoruskim filmowcem.

Czy będzie łatwo przeprowadzić 8 Festiwal Filmów Białoruskich BULBAMOVIE?

Mam nadzieję, że z pomocą nam przyjdą bardzo dobre filmy białoruskie, które w tym roku zagoszczą na festiwalu.

Dwa filmy dokumentalne na początek

Zaczniemy tradycyjnie w piątek (18.11) po południu od mocnego uderzenia w postaci krótkiego, jasnego i genialnego w swej prostocie podręcznika dla niebiałorusinów Handbook Pawła Mozhara (IDFA – Best Shorts Film Award 2021), aby potem popłynąć, po raz pierwszy w Polsce, w 60-minutową podróż z Marą rewelacyjnej reżyserki i operatorki Saszy Kułak (Film Festival Rotterdam 2022 / ArtDocFest Ryga 2022).

Od Mińska do Kutsili 

Bohaterem sobotniego (19.11) festiwalowego dnia będzie niewątpliwie Mińsk za którym tęsknią tysiące Białorusinów, choć kiedy tam mieszkali to często narzekali na swoje „Miasto Słońca”. Stolica ostatniego lata 2020 roku pełnego młodych skaterów. Miasto w którym z każdego zakamarka wydobywają się dźwięki pieśni śpiewanych przez zamaskowanych członków Wolnego Chóru, którzy pojawiają się i znikają jak ninja. I późniejszy Mińsk zapełniony tysiącami irackich Kurdów, którzy uwierzyli białoruskim władzom, że ich „teleportują” na Zachód. Ale i oni w końcu zniknęli. I został Mińsk sam. Na koniec filmowej soboty zaserwujemy dwa nieznane filmy, znanego dokumentalisty Andreja Kutsili – Nad Niemnem i Chrzest pański.

Białoruskie kino emigracyjne w niedzielę

Niedzielę (20.11) można by nazwać dniem białoruskiego kina emigracyjnego. Zaprezentujemy projekt edukacyjny Film Bridge Belarus Szkoły Wajdy/Gdyńskiej Szkoły Filmowej w którym brali udział białoruscy młodzi filmowcy. Porozmawiamy o relacjach białorusko-ukraińskich, które pojawiały się w tematach filmowych podejmowanych przez uczestników projektu.

Pokażemy nowy film krótkometrażowy Na żywo Mary Tamkowicz tylko co rozpoczynający swoją międzynarodową drogę festiwalową.

Niedzielne popołudnie spędzimy z Alaksiejem Pałujanam, białoruskim filmowcem mieszkającym w Niemczech. Po raz pierwszy w Polsce pokażemy jego wielokrotnie nagradzany, krótkometrażowy film fabularny Jezioro radości, a następnie znany z Berlinale 2021 dokument Odwaga, którego akcja dzieje się w Mińsku.

Tak więc, chcąc nie chcąc wszystkie drogi prowadzą nas do Mińska, choćby nie do końca realnego, ale ostatni film festiwalu to pełnometrażowa fabuła Mińsk nakręcona w jednym ujęciu, na gorąco po protestach białoruskich 2020 r. w Tallinie udającym stolicę Białorusi. Film już wywołał skrajne emocje u Białorusinów. Będzie na pewno dobrym powodem do dyskusji po projekcji filmu z polskimi i białoruskimi krytykami filmowymi.

To oczywiście tylko rąbek tego co Was czeka.

„Róbmy kino, nie wojnę”.

dyrektor festiwalu

JANUSZ GAWRYLUK


projekcje w ramach cyklu

18.11.2022, godz 18:00
Sala Stolica
Handbook
Mara
Kronika Projekcje z nośnika DCP
    
19.11.2022, godz 12:00
Sala Mała Czarna
Informacje dodatkowe Prowadzenie: Maxim Zhbankov – białoruski krytyk filmowy i Janusz Gawryluk - dyrektor festiwalu
Kronika Projekcje z nośnika DCP | Wstęp wolny | Wejściówki do odbioru w kasie kina
19.11.2022, godz 15:00
Sala Stolica
Na przechowanie
Ostatnie lato
Głosy
I znowu Białoruś
Nad Niemnem
Chrzest pański
Kronika Projekcje z nośnika DCP
    
19.11.2022, godz 21:00
Sala Stolica
Kronika Wstęp wolny | Wejściówki do odbioru w kasie kina
20.11.2022, godz 11:00
Sala Mała Czarna
Informacje dodatkowe Prowadzenie: Maxim Zhbankov – białoruski krytyk filmowy i Janusz Gawryluk - dyrektor festiwalu
Kronika Projekcje z nośnika DCP | Wstęp wolny | Wejściówki do odbioru w kasie kina
20.11.2022, godz 13:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe Dyskusja z udziałem Filipa Marczewskiego, Jerzego Radosa, Nelli Agrenicz, Maksima Bujnickiego, Maksima Zhbankova | Prowadzenie: Mikałai Lauraniuk
20.11.2022, godz 15:00
Sala Stolica
Na żywo
Jezioro radości
Odwaga
Mińsk
Kronika Projekcje z nośnika DCP