Ćwiczenia z widzenia - styczeń 2016

W ramach styczniowych Ćwiczeń z widzenia dzieci dowiedzą się dlaczego ludzie od dawien dawna czuli potrzebę przebierania się w maski. Z innego powodów zakłada ją uczestnik karnawałowego pochodu w Wenecji, a z innego szaman w murzyńskiej wiosce! Uczestnicy na zajęciach poznają groźne etniczne maski z różnych kultur, ale i te zabawne, pełne uroku maseczki karnawałowe. Tematami kolejnych spotkań będą także: wyludnione miasta utrwalone w obiektywie fotografa – Yvesa Marchanda, magiczny świat Salvadora Dali, ekscentryczne projekty współczesnych architektów a także ćwiczenia na wyobraźnię – dzieci spróbują stworzyć świat zbudowany z samych skosów. Pomogą im w tym prace słynnego holenderskiego grafika – M.C. Eschera. Zapraszamy w każdą niedzielę przyszłego miesiąca.


PROGRAM:

3.01.2016
,,Maska straszy, maska bawi!’’ Projektujemy maskę karnawałową.

Od dawien dawna ludzie czuli potrzebę przebierania się. Najistotniejsza była i jest maska. 
Z innego powodu zakłada ją uczestnik karnawałowego pochodu w Wenecji, a z innego szaman w murzyńskiej wiosce! Na zajęciach poznamy groźne etniczne maski z różnych kultur, i te zabawne, pełne uroku maseczki karnawałowe.. 

Technika: kredka, bibuła, plastelina, pióra itp. Nowe pojęcia i zagadnienia: szaman, maska etniczna, metamorfoza

 

 

10.01.2016  
Wymarłe miasta. Detroit w fotografii Yves Marchanda

Jak to się dzieje, że miasta niegdyś tętniące życiem nagle pustoszeją i powoli zamieniają się w niepozbawione uroku, ale też i przerażające ruiny. Dokumentacja Detroit  stworzona przez uważnego i wnikliwego francuskiego artystę będzie tematem naszego spotkania.

Technika: dowolna. Nowe pojęcia i zagadnienia: klimat obrazu, zatrzymany kadr, kadr dynamiczny i statyczny

 

17.01.2016  
Miękkie zegary jak naleśniki. Salwador Dali i jego magiczny świat.

Poznajemy szalonego malarza i rzeźbiarza z podkręconymi jak spirala wąsami.

Mawiał o sobie: ,,Nie ma nic doskonalszego od Salwadora Dali’’ – Nie był skromnym artystą! Ale… zobaczycie jak malował! Zegar, odmierzający czas, nie koniecznie musi być płaski, a tym samym czas liczyć i odczuwać można różnie!

Technika: papier samoprzylepny, kredka

Nowe pojęcia i zagadnienia: surrealizm, kontekst, iluzja, subiektywny, obiektywny

 

24.01.2016  
Wielcy ekscentrycy współczesnej architektury

Poznamy kilku architektów i ich nowatorskie realizacje: w większości domy mieszkalne, ale i muzea, kościoły, stadiony. Zastanowimy się na czym polega ich wyjątkowość. Zobaczycie jak wielki wpływ na projekt ma kontekst, czyli otoczenie w którym obiekt ma zostać zrealizowany.

Technika: pastel mokry lub suchy. Nowe pojęcia i zagadnienia: kontekst, funkcjonalność, konwencja

 

31.01.2016  
Świat bez pionu i poziomu. Grafiki M.C. Eschera

Dwa podstawowe kierunki organizujące naszą przestrzeń: pion i poziom. W zasięgu naszego wzroku widzimy ich bez liku. Dziś ćwiczymy naszą wyobraźnię. Spróbujemy stworzyć świat zbudowany z samych skosów. Pomoże nam w tym grafika holenderskiego grafika M.C. Eschera.

Technika: ołówek, suchy pastel. Nowe pojęcia i zagadnienia: wertykalny, horyzontalny, iluzja, motyw, grafika.


 

PATRONAT: