Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe – grudzień

11 grudnia zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Ukryte…”. Przy okazji projekcji filmu „Uczta Babette” (1987, reż. Gabriel Axel) postaramy się odpowiedzieć m.in. na pytania: jaka jest relacja między świętością a rozkoszą? Gdzie szukać boskiej obecności? Jak rozumieć grzech?
„Uczta Babette” to film, który gra skrajnościami. Jego akcja toczy się na północy Danii w skromnej protestanckiej wiosce, do której przybywa francuska kuchmistrzyni. Przez pierwszą część filmu obserwujemy ascetyczne życie wiejskiej społeczności, po czym w jego drugiej części za sprawą głównej bohaterki stajemy się świadkami zmysłowego kulinarnego popisu. Łatwo wpaść w koleiny nieco banalnych rozważań w duchu pytania, po której stronie łatwiej jest odnaleźć Boga: czy wśród religijnych i surowych Duńczyków, czy też w oddającej się z pasją swoim kulinarnym dziełom Francuzce, dzięki której członkowie tej purytańskiej społeczności wydają się po raz pierwszy doświadczać boskich dobrodziejstw? Jednak okazuje się, że nie tędy droga, odkrywamy, że taki podział nie istnieje, bo sfery duchowa i cielesna nie wykluczają się wzajemnie. 

Dyskusję po filmie poprowadzi krytyk filmowy Krzysztof Kwiatkowski, a gościem specjalnym będzie psychoanalityczka Beata Maciejewska-Sobczak.

Cykl jest organizowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Psychoterapii Psychoanalitycznej.


projekcje w ramach cyklu

11.12.2016, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Informacje dodatkowe po filmie dyskusja