Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe – październik 2017

W ramach cyklu „Ukryte…” zaprezentujemy powstały w 2000 roku film Michaela Hanekego – Kod nieznany, który porusza temat alienacji i obojętności we współczesnym świecie. Refleksja socjologiczna jest tutaj jednak tylko pretekstem do przyjrzenia się temu, co dzieje się w wewnętrznym świecie bohaterów, pełnym lęków, namiętności, agresji i rozpaczy.

Pierwsza, a zarazem kluczowa scena filmu pokazuje drobne zajście na jednej z ruchliwych paryskich ulic. Jean, zbuntowany nastolatek, poszukuje swojego brata, wojennego fotografa. Ponieważ nie zna kodu wejściowego do mieszkania, błąka się bez celu po ulicy i w przypływie gniewu odreagowuje swoją frustrację na żebrzącej kobiecie. W jej obronie staje młody Afrykańczyk. Z każdą minutą napięcie narasta, a bohaterowie są coraz dalsi od osiągnięcia porozumienia. Ten incydent staje się nicią wiążącą losy postaci, a filmowa opowieść okazuje się labiryntem pełnym ślepych uliczek i nieuchwytnych znaczeń. Postacie Hanekego są stawiane w sytuacjach niewygodnych, powodujących emocje, których doświadczamy także my jako widzowie. W bohaterach doświadczających lęku i wyobcowania, zdaje się twierdzić Haneke, odnajdujemy również nas samych.
 
Podtytuł filmu „Niedokończone zapiski z różnych podróży” możemy interpretować jako podróż do nieświadomych obszarów ludzkiego wnętrza, gdzie nie sposób znaleźć ostateczne rozwiązanie dla dręczących nas niepokojów. Przesłanie filmu tylko pozornie jest pesymistyczne – tytułowy kod nieznany ilustruje porażkę w porozumieniu i komunikacji ze światem, z ludźmi, z samymi sobą. Czy jednak jest to jedyna możliwa konkluzja?

Po filmie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi filmoznawca i filozof Kuba Mikurda, a gościem będzie psychoanalityczka Olga Pilinow. 

Cykl jest organizowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Psychoterapii Psychoanalitycznej. Już od 2012 zaprasza na spotkania z filmem i z myśleniem psychoanalitycznym, czyli na projekcje, połączone z dyskusją, której celem jest stworzenie przestrzeni do wymiany myśli na temat twórczości, kultury i rzeczywistości. Pokazujemy różnorodne filmy i rozmawiamy z widzami o relacjach między bohaterami, niejednoznacznych sytuacjach, z którymi mierzy się człowiek oraz o nieoczywistych znaczeniach jego postępowania.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych psychoanalitycznym punktem widzenia.

15 października 2017 roku, godz. 18.00


projekcje w ramach cyklu

15.10.2017, godz 18:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe po filmie rozmowa
Rezerwacja/zakup biletu