Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe – kwiecień 2018

Złożona metafora i wehikuł psychoanalitycznych rozważań czy przede wszystkim znakomite kino noir, czerpiące z najlepszych tradycji gatunku?

Giuseppe Tornatore w „Czystej formalności” nie boi się stawiać pytań, które określa się często mianem fundamentalnych. Ponieważ ubiera je w formę kryminalnej zagadki, unika przy tym łatwego posądzenia o patos. Nominowany do Złotej Palmy obraz Tornatore zapowiadano hasłem: Czy można zabić i nie pamiętać o tym? Ta trzymająca w napięciu konfrontacja policyjnego inspektora z podejrzanym, to nie tylko wymagane procedurą przesłuchanie, ale także bolesny proces powracania do przeszłości, do tego, co niewygodne, przykre i naznaczone krzywdą. Wraz z głównymi bohaterami, w kameralnej atmosferze zaniedbanego wiejskiego komisariatu, możemy przyjrzeć się kluczowym dla człowieka sprawom: miłości, wdzięczności, przyjaźni, ale też pysze, pogardzie i odtrąceniu.

Gościem w dyskusji po filmie będzie psychoanalityk Piotr Dworczyk. Spotkanie poprowadzi krytyczka filmowa Anita Piotrowska.

Cykl realizowany jest we współpracy z Polskim Towarzystwem Psychoterapii Psychoanalitycznej.


projekcje w ramach cyklu

08.04.2018, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Informacje dodatkowe po seansie rozmowa