Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe

Co sprawia, że dojrzewanie pozostawia tak ważny i często bolesny ślad w naszym życiu? W czym tkwi źródło napięcia? Co niweluje zdolność do polegania na wewnętrznym doświadczeniu miłości i ochrony? Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Ukryte”.

 

14.10 | 18:00 | Tamte dni, tamte noce, reż. Luca Guadagnino, Brazylia, Francja, USA, Włochy 2017

Siedemnastoletni Elio, flirtując z Marzią, spędza wakacje w XVII-wiecznej włoskiej willi, z matką tłumaczką i ojcem, wybitnym profesorem kultury grecko-rzymskiej. Ta poliglotyczna rodzina (posługują się czteroma językami) nie ukrywa przyjemności z bycia razem. Do pracy z ojcem Elio, przyjeżdża Oliver, amerykański doktorant. Jego obecność budzi w Elio poszukiwanie otwartości na nowy język – język pragnienia.

Reżyser unika stereotypowej narracji w budowaniu obrazu rozwoju namiętnej miłości i bólu, który temu rozwojowi towarzyszy. Dzięki zniesieniu tradycyjnych barier, do których jesteśmy przyzwyczajani, odsyła do świata, w którym wspólnotę buduje wrażliwość. W takim kontekście otoczenie występuje w roli świadków, a często współsprawców.

Gościem w dyskusji po filmie będzie psychoanalityczka Iwona Nidecka-Bator. Dyskusję poprowadzi filozof, krytyk filmowy, reżyser Kuba Mikurda

 

Cykl Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe jest organizowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Psychoterapii Psychoanalitycznej.


projekcje w ramach cyklu

14.10.2018, godz 18:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe po filmie dyskusja