Jazz w Iluzjonie

W niedzielę 21 października zapraszamy na spotkanie inaugurujące cykl filmowo – muzyczny „Jazz w Iluzjonie”.  Muzyka improwizowana i kinematografia od zawsze były ściśle związane, w nowym cyklu chcielibyśmy pokazać ich wzajemne relacje w rozmaitych barwach i kontekstach.


W  tym roku świat muzyki poniósł dotkliwą stratę, w lipcu umarł wybitny trębacz i kompozytor Tomasz Stańko. W przyszłym roku minie z kolei 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, którego postać najlepiej łączy świat filmu i jazzu. Obaj twórcy byli w bliskim, trwającym przez dekady, artystycznym związku. Stańko muzyczną drogę zaczynał w kwintecie Komedy (m. in. słynna płyta „Astigmatic”), a po śmierci tego ostatniego wielokrotnie wracał do jego twórczości (płyta „Litania”) wskazując jej nowe wymiary i brzmienia. Kompozycje Krzysztofa Komedy to encyklopedia polskiej muzyki współczesnej, a napisane dla kina tematy z „Dziecka Rosemary”, „Noża w wodzie” czy „Wstrętu” to dziś absolutna klasyka muzyki filmowej. Chcielibyśmy ten wieczór poświęcić wzajemnym relacjom tych fundamentalnych postaci polskiego i światowego jazzu.

W programie wieczoru przewidziano projekcję filmu dokumentalnego „Komeda” z 1974 roku w reżyserii Krzysztofa Riege. Po pokazie zapraszamy na dyskusję o bohaterach wieczoru m.in. z udziałem muzyków z grupy RGG, ostatniego zespołu, z którym tworzył i występował Stańko. Zespół zagra też krótki koncert.

RGG Trio wystąpi w składzie:

Łukasz Ojdana – fortepian

Maciej Garbowski – kontrabas

Krzysztof Gradziuk – perkusja


projekcje w ramach cyklu

21.10.2018, godz 18:00
Sala Stolica
Komeda
Muzyka koncert grupy RGG
Informacje dodatkowe rozmowa po spotkaniu
Kronika pokaz filmu „Komeda” (1974), reż. K. Riege