Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe

Czym jest poczucie wolności a czym poczucie zniewolenia? Czy możliwa jest niczym nieograniczona wolność? Co symbolizuje muzyczna przestrzeń w totalitarnym systemie? Jak to się dzieje, że harmonię udaje się stworzyć i odnaleźć w muzyce, a pomiędzy ludźmi – niekoniecznie?

„Zimna wojna” to historia dwójki ludzi, którzy nie mogą lub nie potrafią ze sobą żyć, a bez siebie – nie chcą. Wiktor, pianista i kompozytor i Zula, młoda dziewczyna z prowincji, spotykają się przy okazji przesłuchań do ludowego zespołu pieśni i tańca. Tak zaczyna się ich miłość, której losy rozpisane zostają na dwie dekady trudnej powojennej historii. Czasy stalinizmu i odwilży, zimnej wojny i żelaznej kurtyny nie sprzyjają ich uczuciu. Ale czy faktycznie opresyjna rzeczywistość jest jedynie na zewnątrz bohaterów? Czym może być muzyka, nie tylko w czarno-białym świecie, która w filmie staje się zarówno bohaterem jak i narzędziem do opowiadania tej tragicznej historii?

Paweł Pawlikowski jako reżyser „Zimnej wojny” zdobył Złotą Palmę podczas 71. Festiwalu Filmowego w Cannes. Film został również wytypowany w tym roku jako polski kandydat do Oskara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

 

Po filmie zapraszamy do dyskusji, której gościem będzie psychoanalityk Michał Gąsior. Dyskusję poprowadzi Kuba Mikurda, filmoznawca. 

Organizatorem cyklu Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe jest Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej i Kino ILUZJON.


projekcje w ramach cyklu

25.11.2018, godz 18:00
Sala Mała Czarna
Informacje dodatkowe po filmie dyskusja