Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe

Do kogo adresuje swoje cierpienia dorastający człowiek? Co się pojawia w miejscu utraconej miłości i szacunku do siebie? Jak można rozumieć nagłe poczucie obcości w okresie dojrzewania? W jakich warunkach agresja w tym okresie życia może eskalować?

Reżyser filmu, Bartosz M. Kowalski, przedstawia autentyczne zdarzenie sprzed ponad dwudziestu lat. Fabularna warstwa filmu odtwarza jeden dzień z życia kilku dwunastolatków, którzy właśnie w tym dniu, kończą szkołę podstawową. Kamera towarzyszy młodym aktorom w taki sposób, żeby stworzyć iluzję filmu dokumentalnego, starając się odsłaniać przed widzem serię wydarzeń, których znaczenie trudno oocenić w danym momencie. Można to rozumieć jako kreację takiego świata, w którym desperackie staranie o utrzymanie w całości jakiegoś porządku, ześlizguje się w szaleństwo.

Gościem dyskusji po projekcji będzie psychoanalityczka Ewa Głód. Dyskusję poprowadzi krytyczka filmowa Anita Piotrowska.

Cykl „Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe” jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej i kino Iluzjon. 

O filmie

Pełnometrażowy debiut Bartosza Kowalskiego przedstawia jeden dzień z życia nastolatków, którzy właśnie kończą szkołę podstawową. Akcja filmu rozgrywa się w bliżej nieokreślonym polskim miasteczku. Trójka z pozoru niczym niewyróżniających się dwunastolatków przygotowuje się do uroczystości zakończenia roku szkolnego. Dla Gabrysi ten dzień to ostatnia szansa, by wyznać miłość koledze z klasy. Dziewczynka aranżuje spotkanie, które daje początek serii wydarzeń prowadzących do nieoczekiwanego, tragicznego finału.


projekcje w ramach cyklu

16.12.2018, godz 18:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe po filmie dyskusja