Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe

Skąd bierze się wściekłość, która prowadzi do ataku na własną tożsamość? Czy podważanie starego porządku musi prowadzić do zniszczenia? Jak pogodzić się z własną niechcianą słabością?

Scenariusz filmu „Fanatyk” (reż. Henry Bean) jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami  historią młodego mężczyzny aresztowanego podczas demonstracji Ku Klux Klanu, który popełnił samobójstwo, po tym jak prasa ujawniła informację o tym, że jest Żydem. Henry Bean, który jest zarówno reżyserem jak i autorem scenariusza, przyznał w wywiadzie, że jest to dla niego bardzo osobista historia, która dojrzewała wiele lat wraz z jego rozumieniem własnego pochodzenia.

Główny bohater filmu Danny, w którego postać po mistrzowsku wcielił się Ryan Gosling, kwestionuje wiarę i staje się neonazistą. Danny z jednej strony pogardza swoim narodem – Żydzi wydają mu się ulegli, obarcza ich samych winą za cierpienia, jakich doznali podczas wojny i ze wszystkich sił stara się uciec od własnej bezradności i słabości. Jednocześnie siła i brutalność neonazistów nie wydają się przynosić ukojenia i dawać odpowiedzi.  

 

Gościem dyskusji po projekcji filmu będzie psychoterapeuta psychoanalityczny Krzysztof Jusiński. Dyskusję poprowadzi filozof i wykładowca w szkole filmowej Kuba Mikurda.

Organizatorem cyklu Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe jest Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej i Kino ILUZJON.


projekcje w ramach cyklu

10.02.2019, godz 18:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe po filmie dyskusja