Wyjście przez sklep z pamiątkami

Czołówka

Tytuł oryg.:
Exit Through the Gift Shop
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
USA, Wielka Brytania
Rok produkcji:
2010
Reżyseria:
Banksy
Obsada:
Banksy, Shepard Fairey, Thierry Guetta, Rhys Ifans, Space Invader
Czas trwania:
87 min.

Opis filmu

Bohaterem jest Thierry Guetta, ekscentryczny właściciel butiku z pamiątkami w Los Angeles. Ten filmowiec-amator obsesyjnie i za wszelką cenę pragnie odnaleźć i zaprzyjaźnić się z Banksym, legendarnym już brytyjskim artystą graffiti, któremu od lat udaje się utrzymać w tajemnicy swoją tożsamość. Taki jest punkt wyjścia historii pełnej czarnego humoru i zaskakujących zwrotów wydarzeń.

„Wyjście przez sklep z pamiątkami” jest reżyserskim debiutem Banksy’ego i genialną prowokacją, podobną do zaskakujących ulicznych akcji artysty.

Dlaczego nadajemy określony porządek i znaczenie przestrzeni wokół nas? Co się dzieje, jeśli stajemy się silnie przywiązani do przyjętego porządku i znaczenia? Jakim głosem jest street art, który łamie ten porządek? Jak silny musi być przekaz, żebyśmy mogli zacząć zastanawiać się nad znaczeniem tego, do czego jesteśmy przywiązani? Czy możemy bawić się tymi znaczeniami?

Banksy – brytyjski artysta street artu, tajemnicza gwiazda sztuki ulicznej – zrealizował film „Wyjście przez sklep z pamiątkami”, w którym tak jak i w swojej sztuce bawi się prawdą. Spodziewamy się filmu o Banksym. Tymczasem oglądamy historię francuskiego sklepikarza Thierry’ego Guetty zafascynowanego ulicznymi artystami, który nie mogąc rozstać się ze swoją kamerą dokumentuje historię street artu.

Gościem dyskusji po projekcji filmu będzie psychoterapeutka psychoanalityczna Marzena Pasek. Dyskusję poprowadzi krytyczka filmowa Anita Piotrowska.


Organizatorem cyklu Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe jest Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej i Kino ILUZJON.

Oceń film
Galeria


Plakat