Kanał

Czołówka

Tytuł oryg.:
Kanał
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1956
Premiera:
1957/04/20
Reżyseria:
Andrzej Wajda
Scenariusz:
Jerzy Stefan Stawiński
Kierownik produkcji:
Stanisław Adler
Scenografia:
Roman Mann
Kostiumy:
Jerzy Szeski
Montaż:
Halina Nawrocka
Muzyka:
Jan Krenz, Adam Pawlikowski
Operator:
Jerzy Lipman
Obsada:
Kazimierz Kutz, Jan Englert, Tadeusz Łomnicki, Tadeusz Janczar, Stanisław Mikulski, Emil Karewicz, Wieńczysław Gliński, Teresa Iżewska
Czas trwania:
95 min.

Opis filmu

Warszawa, 1944 rok. Powstanie zbliża się do końca. Po nieudanej próbie przebicia się przez stanowiska niemieckie kompania porucznika "Zadry" wchodzi do kanału na rogu Bałuckiego i Szustra na Mokotowie. Kierują się w stronę Śródmieścia, ale z ponad czterdziestu powstańców nie ocaleje nikt. Oddział zostaje niebawem rozbity na trzy mniejsze grupki ludzi błąkających się po omacku w cuchnących czeluściach stolicy. Łączniczkę "Stokrotkę" i rannego "Koraba" zatrzymała krata u wylotu kanału. "Halinka" popełniła samobójstwo; kompozytor Michał dostał pomieszania zmysłów. "Mądry" wyszedł przy Dworkowej wprost na niemiecki patrol. Po siedemnastogodzinnej wędrówce kanałami "Zadra", "Kula" i "Smukły" trafiają wreszcie na właściwy właz. Kapral ginie podczas rozbrajania wiszących u wyjścia granatów, a "Zadra" wraca do kanału po swoich żołnierzy, nie wiedząc, że podzielili los "Mądrego".

Pierwszy film poświęcony tragedii powstania warszawskiego i żołnierzom AK, otwierający nurt nazwany niebawem polską szkołą filmową. Dzieło pełne ekspresyjnych, metaforycznych obrazów spajających romantyczną filozofię z wątkiem polskiej śmierci.

Źródło: "Leksykon polskich filmów fabularnych", autor: Jan Słodowski.

Oceń film




Galeria


Plakat