Plac zabaw

Czołówka

Tytuł oryg.:
Plac zabaw
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
2016
Reżyseria:
Bartosz M. Kowalski
Scenariusz:
Bartosz M. Kowalski, Stanisław Warwas
Operator:
Mateusz Skalski
Obsada:
Michalina Świstuń, Nicolas Przygoda, Przemysław Baliński, Patryk Świderski, Paweł Brandys
Czas trwania:
82 min.

Opis filmu

Pełnometrażowy debiut Bartosza Kowalskiego przedstawia jeden dzień z życia nastolatków, którzy właśnie kończą szkołę podstawową. Akcja filmu rozgrywa się w bliżej nieokreślonym polskim miasteczku. Trójka z pozoru niczym niewyróżniających się dwunastolatków przygotowuje się do uroczystości zakończenia roku szkolnego. Dla Gabrysi ten dzień to ostatnia szansa, by wyznać miłość koledze z klasy. Dziewczynka aranżuje spotkanie, które daje początek serii wydarzeń prowadzących do nieoczekiwanego, tragicznego finału.

Do kogo adresuje swoje cierpienia dorastający człowiek? Co się pojawia w miejscu utraconej miłości i szacunku do siebie? Jak można rozumieć nagłe poczucie obcości w okresie dojrzewania? W jakich warunkach agresja w tym okresie życia może eskalować?

Reżyser filmu, Bartosz M. Kowalski, przedstawia autentyczne zdarzenie sprzed ponad dwudziestu lat. Fabularna warstwa filmu odtwarza jeden dzień z życia kilku dwunastolatków, którzy właśnie w tym dniu, kończą szkołę podstawową. Kamera towarzyszy młodym aktorom w taki sposób, żeby stworzyć iluzję filmu dokumentalnego, starając się odsłaniać przed widzem serię wydarzeń, których znaczenie trudno oocenić w danym momencie. Można to rozumieć jako kreację takiego świata, w którym desperackie staranie o utrzymanie w całości jakiegoś porządku, ześlizguje się w szaleństwo.

Gościem dyskusji po projekcji będzie psychoanalityczka Ewa Głód. Dyskusję poprowadzi krytyczka filmowa Anita Piotrowska.

Cykl „Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe” jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej i kino Iluzjon. 

Oceń film
Galeria


Plakat