Spóźnieni przechodnie

Czołówka

Tytuł oryg.:
Spóźnieni przechodnie
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1962
Reżyseria:
Gustaw Holoubek, Jerzy Antczak, Andrzej Łapicki, Jan Rybkowski, Adam Hanuszkiewicz
Scenariusz:
Stanisław Dygat
Operator:
Mieczysław Jahoda
Obsada:
Kalina Jędrusik, Maria Wachowiak, Gustaw Holoubek, Beata Tyszkiewicz, Jerzy Jogałła, Maria Homerska, Bogumił Kobiela, Lidia Korsakówna, Adam Hanuszkiewicz, Kazimierz Opaliński, Michał Pawlicki, Ignacy Machowski, Józef Nalberczak, Zofia Kucówna, Alina Janowska, Krzysztof Chamiec, Mieczysław Pawlikowski, Andrzej Łapicki, Zbigniew Cybulski, Barbara Kwiatkowska
Czas trwania:
96 min.

Opis filmu

Film składający się z pięciu nowel, zrealizowanych na podstawie opowiadań Stanisława Dygata. Cztery z nich pochodzą z wydanego w 1949 roku tomu „Pola Elizejskie”, piątym opowiadaniem jest napisana przez Dygata specjalnie na potrzeby filmu „Nauczycielka”. Każda z filmowych nowel dotyczy trudnych momentów w życiu bohaterów – ważnych decyzji, problemów z uporaniem się z przeszłością, niespełnionych uczuć lub poszukiwania miłości i akceptacji.

Nowela I – Czas przybliża, czas oddala

Edward wspomina swoją dawną, młodzieńczą miłość do Anny. Po latach wysyła do niej list, który jednak w wyniku pomyłki trafia do siostry Anny, z którą również łączyła Edwarda bliska relacja.

Nowela II – Krąg istnienia

Ala musi zrezygnować z marzeń o chłopcu poznanym na ślizgawce. Rodzice wydają ją za mąż za bogatego fabrykanta mydła.

Nowela III – Paryż 1945

Młoda Amerykanka i polski żołnierz – emigrant spędzają razem noc w paryskim hotelu. Oboje chcą zapomnieć o koszmarze wojennych doświadczeń.

Nowela IV – Stary profesor

Dwaj członkowie francuskiej misji wojskowej przyjeżdżają do małego miasta, żeby spełnić ostatnią wolę nieżyjącego jeńca z wyzwolonego obozu.

Nowela V – Nauczycielka

Zaniedbywana przez męża Zofia spotyka reżysera filmowego, który proponuje jej zdjęcia próbne. Na nowo odkrywa w sobie pełną wdzięku, atrakcyjną kobietę.

Oceń film
Galeria


Plakat