Wojna Rai Sinicyny

Czołówka

Tytuł oryg.:
Wojna Rai Sinicyny
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Izrael, Rosja
Rok produkcji:
2020
Reżyseria:
Jefim Graboj
Scenariusz:
Jefim Graboj
Muzyka:
Omri Ber
Operator:
Daniel Binsted, Jefim Graboj
Obsada:
Raisa Sinicyna, Allin Liczin, Jurij Strielbickij, Wieniamin Pogranicznyj
Czas trwania:
89 min.

Opis filmu

Reżyser Jefim Graboj opuścił Rosję i wyemigrował z rodzicami do Izraela, kiedy miał dziesięć lat. Nie oznacza to jednak, że zapomniał, skąd pochodzi. Większość zrealizowanych przez niego filmów dotyczy bowiem dramatycznej przeszłości Związku Radzieckiego.

Raisa Borisowna Sinicyna – bohaterka najnowszego dzieła Graboja, jego debiutu pełnometrażowego, uhonorowanego nagrodą publiczności na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „DOCer” w Moskwie – również jest emigrantką. Ma ponad dziewięćdziesiąt lat i… wciąż walczy. W czasach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej była wcieloną do wojska sanitariuszką, która szła z pomocą żołnierzom broniącym oblężonego przez Niemców Leningradu; dzisiaj walczy o pamięć o nich. Chociaż żyje tysiące kilometrów od ojczyzny, aktywnie działa w Klubie Weterana, w którym nie tylko z okazji Dnia Zwycięstwa (9 maja) kultywuje się pamięć o setkach tysięcy Żydów noszących niegdyś mundury Armii Czerwonej.

Graboj towarzyszył Sinicynie (i jej bliskim) przez cztery lata – przyglądał się jej w sytuacjach oficjalnych i intymnych, towarzyszył w chwilach szczęścia i smutku. Powstał z tego portret kobiety wiekowej i doświadczonej, ale wciąż bardzo młodej duchem – „zwyczajnej” bohaterki, która od kolejnych pokoleń nie oczekuje hołdów dziękczynnych, a jedynie dobrego słowa i uśmiechu. Czyli tego samego, co oferuje innym.

Opis organizatora

Oceń film
Galeria