O uroczystościach i gościach

Czołówka

Tytuł oryg.:
O slavnosti a hostech
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Czechosłowacja
Rok produkcji:
1965
Reżyseria:
Jan Němec
Scenariusz:
Jan Němec, Ester Krumbachová
Scenografia:
Ester Krumbachová, Oldřich Bosák
Montaż:
Miroslav Hájek
Muzyka:
Karel Mareš
Operator:
Jaromír Šofr
Obsada:
Evald Schorm, Karel Mareš, Jiří Němec, Jan Klusák, Ivan Vyskočil, Miloň Novotný, Jana Prachařová, Helena Pejšková, Zdena Škvorecká
Czas trwania:
68 min.

Opis filmu

Grupka siedmiu osób urządzających sielski piknik zostaje zaproszona na tajemniczą uroczystość odbywającą się na łonie natury. Napotkani nieznajomi używają siły, by doprowadzić gości na miejsce, jednak nie wiadomo, czy mają złe zamiary, czy jedynie robią sobie żarty. Kobiety zostają wkrótce oddzielone od mężczyzn, a pomiędzy zebranymi rozpoczyna się enigmatyczna gra.

Obraz Jana Němca, reżysera między innymi „Diamentów nocy” (1964), został uznany za alegorię komunizmu i zatrzymany przez czechosłowacką cenzurę. Jak pisał Adam Garbicz, film „pod bezpośrednim realizmem opisu zachowań w pewnej specyficznej sytuacji ukrywa warstwy głębsze i ważniejsze: uniwersalny traktat o mechanizmach ubezwłasnowolnienia wewnątrz zamkniętej wspólnoty, kafkowsko-musilowską metaforę bycia pod działaniem utajonego systemu represyjnego, wreszcie studium, o które chodzi tu najbardziej. Goście są bowiem czescy i wyraźnie należą do inteligencji wielkomiejskiej, co Němec daje do zrozumienia nie tylko przez charakterystykę zewnętrzną, ale też przez tłumaczącą się zwyczajami nowofalowymi obsadę: większość ról głównych odtwarzają osoby z praskiej elity kulturalnej” (A. Garbicz, Kino, wehikuł magiczny. Podróż trzecia 1960-1966).

W ramach cyklu

  • Wielki Karnawał Filmowy
    Nieposkromione tańce, huczne przyjęcia, ekstrawaganckie przebrania i eksplozja nieokiełznanych...

Najbliższe projekcje

20.01.2022, godz 17:30
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne BRAK MOŻLIWOŚCI REZERWACJI MIEJSC
Kronika Projekcja z taśmy 35 mm | Napisy polskie
    
29.01.2022, godz 14:30
Sala Stolica
Informacje techniczne BRAK MOŻLIWOŚCI REZERWACJI MIEJSC
Kronika Projekcja z taśmy 35 mm | Napisy polskie
    

Oceń film