Prawdziwy koniec wielkiej wojny

Czołówka

Tytuł oryg.:
Prawdziwy koniec wielkiej wojny
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1957
Premiera:
1957/10/10
Reżyseria:
Jerzy Kawalerowicz
Scenariusz:
Jerzy Kawalerowicz, Jerzy Zawieyski
Kierownik produkcji:
Ludwik Hager
Scenografia:
Roman Mann
Kostiumy:
Lidia Gryś
Montaż:
Wiesława Otocka
Muzyka:
Adam Walaciński
Operator:
Jerzy Lipman
Obsada:
Lucyna Winnicka, Roland Głowacki, Andrzej Szalawski, Olga Bielska, Gustaw Lutkiewicz, Maciej Maciejewski, Janina Sokołowska, Zygmunt Malawski, Helena Dąbrowska, Zdzisław Leśniak, Edward Gliński, Janina Jabłonowska, Tadeusz Minc
Czas trwania:
88 min.

Opis filmu

Film Jerzego Kawalerowicza opowiada o traumie wojennej, ale znacznie różni się od dzieł Andrzeja Wajdy i Andrzeja Munka podejmujących podobną tematykę. Kawalerowicz nie zajmuje się bowiem narodową mitologią, ale skupia na subiektywnym, intymnym doświadczeniu.

Bohaterem „Prawdziwego końca wielkiej wojny” jest Juliusz (Roland Głowacki), przed wojną uznany architekt, po wojnie – człowiek okaleczony psychicznie i zamknięty w sobie. Żona mężczyzny, Róża (Lucyna Winnicka), jest zmęczona życiem z wyobcowanym mężem i zaczyna spotykać się ze znajomym z pracy. Czy małżeństwu uda się przetrwać kryzys?

„Prawdziwy koniec wielkiej wojny” jest ekspresyjnym dramatem psychologicznym znacznie różniącym się od późniejszych, bardziej ascetycznych dzieł Kawalerowicza. W tytule filmu pobrzmiewa gorzka ironia, bowiem zakończenie wojny nie oznacza wcale końca koszmaru dla straumatyzowanego bohatera, który nie jest w stanie funkcjonować w normalnej rzeczywistości. Jego stan emocjonalny oddawany jest za pomocą rozmaitych technik wizualnych – na przykład dynamicznej, subiektywnej kamery. Przyjęty bez entuzjazmu przez krytyków wydaje się dziś jednym z najbardziej niedocenionych dzieł Kawalerowicza.

Oceń film
Galeria


Plakat