Doktor Freud

Czołówka

Tytuł oryg.:
Freud
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
USA
Rok produkcji:
1962
Reżyseria:
John Huston
Scenariusz:
Wolfgang Reinhardt, Charles Kaufman
Scenografia:
Stephen B. Grimes
Kostiumy:
Doris Langley Moore
Montaż:
Ralph Kemplen
Muzyka:
Jerry Goldsmith
Operator:
Douglas Slocombe
Obsada:
Susannah York, Montgomery Clift, Larry Parks, Leonard Sachs, Rosalie Crutchley, David McCallum
Czas trwania:
119 min.

Opis filmu

Młody neurolog, doktor Zygmunt Freud, popada w konflikt ze swymi kolegami na tle oceny natury histerii. Wyjeżdża do Paryża, by kontynuować studia nad interesującym go problemem pod kierunkiem prof. Charcota i kiedy wraca do Wiednia, kontynuuje stosowanie poznanej tam metody leczenia przez hipnozę. W trakcie badań porzuca hipnozę na rzecz analizy podświadomości, badając w ten sposób także samego siebie. Formułuje teorię seksualizmu dziecięcego, nazwanego "kompleksem Edypa" i wygłasza ją w czasie jednego z odczytów. Chociaż jego teoria została przyjęta z niedowierzaniem, Freud jest przekonany o konieczności prowadzenia dalszych badań.

W 1943 r. John Huston zrealizował na użytek armii amerykańskiej film dokumentalny poświęcony leczeniu i rehabilitacji żołnierzy - ofiar chorób nerwowych. Film nigdy nie był wyświetlony publicznie, a władze wojskowe, uznając go za "niebezpieczny", nie pozwoliły na udostępnienie go nawet historykom filmu. Dopiero po 20 latach Huston powrócił do interesującego go tematu skomplikowanych problemów ludzkiej psychiki, pragnąc zilustrować je poprzez ukazanie zasad teorii Freuda i jego metod terapii.

Film został przyjęty z uznaniem ze względu na sugestywne zdjęcia, staranną scenografię i niezwykłą kreację Montgomery'ego Clifta.

Oceń film
Plakat