Blok Filmów Starewicza nr 1

Czołówka

Tytuł oryg.:
Blok Filmów Starewicza nr 1
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Rosja
Rok produkcji:
1910 - 1920
Reżyseria:
Władysław Starewicz
Czas trwania:
83 min.

Opis filmu

Lalki Władysława Starewicza (reż. Wadim Berestowski, Polska, 1988) - 15 min

Film dokumentalny poświęcony pionierowi animacji lalkowej Władysławowi Starewiczowi. Na potrzeby filmu w pracowni studia Se-Ma-For zrekonstruowano lalki według oryginalnych projektów Starewicza.

Miłość czarna i biała (Amour noir et amour blanc, reż. Władysław Starewicz, Francja, 1928) - 10 min

Żaby chcą Króla (Les grenouilles qui demandent un roi, reż. Władysław Starewicz, Francja, 1922) - 9 min

Zemsta Kinooperatora (Mest kinematograficheskogo operatora, reż. Władysław Starewicz, Rosja, 1912) – 12 min

Ironiczna opowieść o zdradzie małżeńskiej w świecie owadów (żuków), sfilmowanie tej zdrady przez operatora filmowego, a następnie ujawnienie jej w kinie dla owadów.

Konik polny i mrówka (Strekoza i muravej, reż. Władysław Starewicz, Rosja, 1912) – 5 min

Film zapoczątkował w twórczości Starewicza nurt adaptacji znanych bajek i baśni. Tutaj po raz pierwszy zastosowano duże lalki, wykonane specjalnie do zbliżeń, co umożliwiało wzbogacenie mimiki postaci. Obraz jest ekranizacją bajki Iwana Kryłowa, opowiadający o mrówce, która przez cały rok gromadzi zapasy na zimę i koniku polnym, lekkoduchu, który szuka schronienia w domu pracowitej mrówki. Film, dzięki rekordowej liczbie stu czterdziestu kopii, mogli obejrzeć widzowie w całej Europie i Ameryce.

Lilia Belgii (Liliya Belgii, reż. Władysław Starewicz, Rosja 1915) – 14 min

Starewicz stworzył szereg parodii obyczajowych oraz kilka grotesek politycznych o antywojennej wymowie. Jedną z nich jest "Lilia Belgii", będąca satyrą na Wilhelmowskie Niemcy, dokonujące najazdu na Belgię. W filmie widzimy dziadka, który opowiada swojej wnuczce bajkę o napaści złych owadów na dobre.

W szponach pająka (Dans les griffes de l'araignée, reż. Władysław Starewicz, Francja, 1920) – 18 min

Pierwszy film Starewicza zrealizowany we Francji. Bohaterami są: bankier, piękna i młoda aktorka kabaretowa i zakochany w niej młodzieniec. Przed oczami widzów rozgrywa się obraz obyczajowego rozkładu wyższych sfer. Bogaty bankier uwodzi piękną i naiwną aktoreczkę. Porywa ją do swego pałacu, ale na szczęście zakochany w niej szlachetny młodzieniec staje w jej obronie i w ostatniej chwili udaje mu się ją uratować.

Oceń film