Desperaci

Czołówka

Tytuł oryg.:
Szegénylegények
Rodzaj:
Film
Kraj produkcji:
Węgry
Rok produkcji:
1966
Reżyseria:
Miklós Jancsó
Scenariusz:
Gyula Hernádi
Operator:
Tamás Somló
Obsada:
János Görbe, Zoltán Latinovits, Tibor Molnár, Gábor Agárdi, András Kozák
Czas trwania:
90 min.

Opis filmu

Jeden z najsłynniejszych filmów w historii węgierskiego kina. Dzieło Jancsó rozgrywa się w XIX wieku, po stłumieniu rewolucji Kossutha, która miała miejsce w 1848 roku. Około 20 lat po wydarzeniu obozy wciąż pełne są więźniów oskarżonych o wspieranie Kossutha. Przedstawiciele władzy próbują zidentyfikować ludzi z grupy partyzantów, której przewodził Sándor Rózsa. Strażnicy uciekają się do rozmaitych form represji wobec więźniów…

To właśnie dzięki „Desperatom” Miklós Jancsó – jeden z najbardziej cenionych węgierskich reżyserów – zyskał międzynarodowe uznanie. Przedstawiający brutalne represje film odczytywany był w aktualnym kontekście politycznym, jako alegoria wydarzeń na Węgrzech po klęsce powstania w 1956 roku.

Przed pokazem „Desperatów” w Cannes sam reżyser musiał złożyć oficjalną deklarację, mówiącą, że dramat nie ma nic wspólnego z bieżącymi wydarzeniami w kraju. Filmem zachwycali się tacy twórcy, jak Béla Tarr oraz Andrzej Wajda, który po zobaczeniu dzieła w latach 60. miał wysłać pocztówkę węgierskiemu artyście z wiadomością, że mógłby zostać jego asystentem.

Oceń film
Galeria


Plakat