Perła w koronie

Czołówka

Tytuł oryg.:
Perła w koronie
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1971
Reżyseria:
Kazimierz Kutz
Scenariusz:
Kazimierz Kutz
Kierownik produkcji:
Tadeusz Baljon
Scenografia:
Bolesław Kamykowski
Kostiumy:
Barbara Ptak
Montaż:
Irena Choryńska
Muzyka:
Wojciech Kilar
Operator:
Stanisław Loth
Obsada:
Jan Englert, Marian Opania, Wojciech Alaborski, Franciszek Pieczka, Olgierd Łukaszewicz, Piotr Grabowski, Jerzy Cnota, Marian Dziędziel, Emir Buczacki, Andrzej Gazdeczka, Bernard Krawczyk, Edward Kusztal, Tadeusz Madeja, Jerzy Siwy, Łucja Kowolik, Henryk Maruszczyk, Tadeusz Sobolewicz, Leszek Kowalski, Zygmunt Biernat, Jerzy Sopoćko
Czas trwania:
110 min.

Opis filmu

"Perła w koronie" to druga część tryptyku śląskiego Kazimierza Kutza. Śląsk, lata 30. ubiegłego wieku. Górnik Jaś i jego rodzina, żona Wichta oraz synkowie, dowiadują się o planowanej likwidacji kopalni. To decyzja niemieckiego właściciela. Pracownicy postanawiają rozpocząć strajk. Zarząd kopalni zrobi wszystko, aby osiągnąć swoje cele. Tymczasem ludzie w mieście, a chwilę potem na całym Śląsku, zaczynają solidaryzować się ze strajkującymi.

W wywiadzie Bożeny Janickiej ("Kino" 1/1972) Kazimierz Kutz powiedział: "Realizowałem "Perłę w koronie" w innym świecie niźli ten, w którym zazwyczaj rodzi się film: robiłem swój film między swoimi. Wszystko to jest ważne, ponieważ obraz na ekranie składa się ze zmysłowych szczegółów, z tego, co uda się zebrać, zaaranżować i pokazać. Ale ważniejsze jest, że warunki w jakich reżyser pracuje mają ogromny wpływ na jego postawę wewnętrzną. Robiłem "Perłę w koronie" w poczuciu pełnej wewnętrznej swobody, bo wiedziałem, że robię mój własny film o mnie samym. Uwolniłem się od wszelkich zahamowań, wynikających z tego, że trzeba się będzie rozliczać przed kimś innym niż ja sam i widz".

Oceń film
Galeria


Plakat