Wojaczek

Czołówka

Tytuł oryg.:
Wojaczek
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
Polska
Rok produkcji:
1999
Premiera:
1999/11/05
Reżyseria:
Lech Majewski
Scenariusz:
Maciej Melecki, Lech Majewski
Producent:
Henryk Romanowski
Kierownik produkcji:
Ryszard Chutkowski
Scenografia:
Katarzyna Jarnuszkiewicz
Kostiumy:
Małgorzata Zacharska
Montaż:
Eliot Ems
Operator:
Adam Sikora
Obsada:
Krzysztof Siwczyk, Andrzej Hudziak, Maciej Melecki, Andrzej Mastalerz, Paweł Fesołowicz, Dominika Ostałowska, Jan Skrzek, Jan Bógdoł, Andrzej Wojaczek, Mirosława Lombardo, Elżbieta Okupska, Robert Gawliński, Janusz Styczeń, Andrzej Chłapecki, Marek Kiedroń, Marcin Rzymski, Witold Siwiński, Małgorzata Madejowska, Jolanta Windak, Tadeusz Pławecki, Adam Bauman
Czas trwania:
94 min.

Opis filmu

Wojaczek, chociaż wykorzystuje fakty z tragicznej biografii poety-katastrofisty nie jest typową biografią artysty. Jest to ciąg obrazów, czarno-białych sekwencji inspirowanych luźnymi faktami z życia Rafała Wojaczka.

„Wojaczek” to przede wszystkim niezwykle pesymistyczny opis napięć psychicznych i emocjonalnych powstałych między wrażliwą jednostką a otoczeniem. Rafał Wojaczek zafascynowany był legendą Hłaski. Nie liczył się z otoczeniem. Leczył się psychiatrycznie, walczył z alkoholizmem, jego ekscesy narażały go na ciągłe konflikty z prawem. Legenda biograficzna narastająca wśród młodzieży zaraz po jego samobójczej śmierci, przysłoniła wartość jego oryginalnej poezji, posługującej się brutalnym, obscenicznym językiem, poezji trudnej, wyrafinowanej i bez wątpienia wykraczającej poza czas życia poety. Paradoksalnie, w wypadku Wojaczka to nie jego samobójcza śmierć wydaje się tragiczna, ale właśnie życie. Śmierć jawi się tu raczej jako wybawienie od pełnego udręki i cierpienia ziemskiego bytowania i jako spełnienie mitu tragicznego poety.

Oceń film




Galeria


Plakat