FAUST – projekcje dla grup szkolnych

08.10.2013

Zapraszamy młodzież licealną wraz z nauczycielami na projekcję dwóch filmów zainspirowanych dramatem „Faust” Johanna Wolfganga von Goethego. 5 listopada w Iluzjonie pokażemy niemą wersję wyreżyserowaną w 1926 roku przez Friedricha Wilhelma Murnaua oraz wersję zrealizowaną w 2011 przez rosyjskiego twórcę Aleksandra Sokurowa.

Pokaz niemego filmu odbędzie się z towarzyszeniem muzyki na żywo w wykonaniu tapera.


9:30 | Faust | reż. F.W. Murnau

11:15 | Faust | reż. A. Sokurow

 

Faust

reż.: Friedrich Wilhelm Murnau; scen. (na motywach dzieła J.W. Goethego): Hans Kyser;

wyk.: Gösta Ekman, Emil Jannings, Camilla Horn i in.

czas trwania: 80 min.

Ostatni film Murnaua zrealizowany w Niemczech dzieli się wyraźnie na dwie części. W pierwszej, wiernej podaniu ludowemu, Faust zawiera pakt z diabłem (w tej roli legenda niemieckiego kina, pierwszy zdobywca Oscara – Emil Jannings), by ocalić swe miasto przed szalejącą epidemią dżumy. Jednak omamiony urokiem wiecznej młodości całkowicie ulega władzy diabła, oddając się hulaszczemu trybowi życia. W drugiej części, w większym stopniu wiernej dramatowi Goethego, wyeksponowana zostaje tragedia Małgorzaty. Faust uwodzi dziewczynę. Jej brat próbując zmazać hańbę, ginie w pojedynku z Faustem. Matka umiera ze wstydu i rozpaczy. Dziewczyna popada w obłęd. Oskarżona o dzieciobójstwo zostaje skazana na stos. Faust podejmuje rozpaczliwą próbę ocalenia ukochanej.

Film Murnaua to dzieło wykorzystujące wszelkie zdobycze ówczesnej techniki filmowej. Reżyser za pomocą gry światłocieni, subtelnego przenikania obrazów, podwójnej ekspozycji zdołał wykreować magiczną rzeczywistość pozwalającą w mistrzowski sposób oddać ducha nieśmiertelnego dramatu Goethego.

 Faust

reż.: Aleksander Sokurow; scen.: Aleksander Sokurow, Marina Koreneva; wyk.: Johannes Zeiler, Isolda Dychauk, Georg Friedrich i in.

czas trwania: 134 min.

Ponad dwugodzinna, swobodnie zainspirowana opowieścią Goethego adaptacja, w której Alexander Sokurow reinterpretuje dobrze znany mit. Reżyser kluczową postacią swojego filmu uczynił diabła – postać odrażającą, brudną, złą, który w niczym nie przypomina romantycznego wyobrażenia Mefistofelesa – uwodziciela, opisanego przez Goethego. Faust z kolei jest w jego wizji myślicielem, buntownikiem, ale też człowiekiem napędzanym przez żądzę władzy, chciwość.

Tak o filmie rosyjskiego twórcy pisała Barbara Hollender: Faust jest człowiekiem małym i przyziemnym, zło nie ma wielkiego wymiaru, a świat ocieka brudem i nijakością. Sokurow chce, by jego film tchnął prawdą.

Film zdobył główną nagrodę w 2011r. na festiwalu w Wenecji, pokonując m.in. „Rzeź” Romana Polańskiego.

 

 

Bilety:

Pakiet 2 filmów – 23zł

„Faust” – reż. F.W. Murnau (z muzyką na żywo) – 15zł

„Faust” – reż. A. Sokurow – 12zł

 

Zapisy:

Katarzyna Waletko

kwaletko@fn.org.pl; tel. 22 845 50 74 wew. 057

Galeria