Warsztaty dla dzieci - Kinora - obrazy poszły w ruch

04.11.2013

Zapraszamy przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych wraz z nauczycielami na warsztaty Kinora – obrazy poszły w ruch.

Na początku było światło pochodni i rysunki naskalne. Potem narodził się teatr cieni, a wraz z nim ekran – biała płaszczyzna, która służyła do prezentacji figur cieniowych. Z czasem pojawiły się pierwsze próby z camerą obscurą, swoje eksperymenty zaczął przeprowadzać Leonardo da Vinci, w wiekach następnych wynaleziono kalejdoskop oraz urządzenie o wdzięcznej nazwie – latarnia magiczna. Wyobraźnią widzów zawładnęły spektakle pełne gry świateł i cieni, złudzeń optycznych, iluzji i magii. Wszystkie te etapy fascynacji człowieka przedstawieniem ruchu przy pomocy obrazu znalazły swoje zwieńczenie w wynalezieniu fotografii i kinematografu.

Podczas warsztatu przyjrzymy się czasom, które poprzedziły pierwszą publiczną projekcję braci Lumière. Aby lepiej zobrazować temat spotkania zostaną użyte repliki maszynek optycznych z XIX wieku: praxinoskop, zoetrop, phenakistoscop wykonane przez studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dzieci będą miały okazję wykonać własne wersje prostych prekinowych urządzeń, wprawią w ruch krótkie obrazkowe narracje, przeniosą się w czasy fantasmagorii, gabinetów osobliwości, fascynacji światem duchów i zjaw.

Warsztatom towarzyszy projekcja krótkich filmów, animacji. 

Kinora, która to nazwa pojawia się w nazwie warsztatu to również maszynka optyczna służąca do wprawiania w ruch obrazków, zbliżona w swej formie do znanych prawie każdemu (nie tylko urwisom nudzącym się na lekcjach, którzy malują w rogach zeszytów ludziki) flipbooków.

 

Wiek uczestników: 5-12 lat

Czas trwania: ok. 1,5 h

Bilet – 10zł

Termin – do uzgodnienia

 

Zapisy/ informacje:

Katarzyna Waletko

e-mail: kwaletko@fn.org.pl

tel.: + 48 22 845 50 74 wew. 057

Galeria