Seminarium dla nauczycieli: „Sekwencja tytułowa i trailer we współczesnym kinie”

03.12.2013

Filmoteka Narodowa wraz z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń serdecznie zaprasza do kina ILUZJON nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych 16 GRUDNIA (poniedziałek) w godz. 15.30 – 18.45 na seminarium: „„Sekwencja tytułowa i trailer we współczesnym kinie - obietnica słodsza niż spełnienie. Wszystko, co powinniście wiedzieć, by (nie) dać się wpuścić w maliny”. To już drugie spotkanie w ramach cyklu „Kino-wizje – nowy język kina” skierowanego do nauczycieli języka polskiego, wiedzy o kulturze, wychowania plastycznego oraz wszystkich zainteresowanych językiem oraz strategiami przekazu współczesnego kina. Zagadnienia, które zostaną poruszone podczas 3 kolejnych spotkań to: czołówki i trailery filmowe, teledysk oraz plakat filmowy. Seminaria będą prowadzone przez praktyków - osoby na co dzień związane z przemysłem filmowym oraz wykładowców akademickich.

Można wziąć udział w zajęciach całego cyklu lub w wybranych warsztatach.

16.12 | 15:30 – 18.45 | SEKWENCJA TYTUŁOWA I TRAILER WE WSPÓŁCZESNYM KINIE - obietnica słodsza niż spełnienie. Wszystko, co powinniście wiedzieć, by (nie) dać się wpuścić w maliny.

Czołówka buduje nastrój, wprowadza widza w świat filmu, przedstawia bohaterów, „bawi się” typografią, grafiką, steruje oczekiwaniami odbiorców. Przez cały okres rozwoju kina wykształciła swój własny zestaw chwytów, zmodyfikowała klasyczne środki wyrazu sztuki X muzy. Jakie były jej początki? Jak wygląda dziś? Mistrzowie gatunku, odrobina historii, wybrane przykłady…

Trailer z kolei to kino w pigułce – zwarta struktura, budujący odpowiedni nastrój - dźwięk, bohaterowie, sztuka montażu na pierwszym planie. Podobnie jak czołówka filmowa, rozwinął swój własny zestaw chwytów i rozwiązań. Warto się im przyjrzeć.
Czołówka i trailer – co mówią nam o współczesnym widzu, jego nawykach, przyzwyczajeniach, oczekiwaniach?

Prowadzenie – Marcin Fischer - reżyser filmowy, montażysta, scenarzysta. Twórca filmów krótkometrażowych, reklam społecznych, teledysków i projektów multimedialnych. Znawca i entuzjasta typografii w filmie.


Kolejne seminaria uwzględniają wymogi Podstawy programowej z języka polskiego (dla III i IV etapu edukacyjnego) zgodnie z zapisem :
„Każdy nauczyciel powinien poświęcić dużo uwagi edukacji medialnej, czyli wychowaniu uczniów do właściwego odbioru i wykorzystania mediów”.
„Nauczyciel uwzględnia w analizie specyfikę tekstów kultury np. filmu, sztuk audiowizualnych.”zgłoszenia: elzbieta.brandeburska@wcies.edu.pl

Liczba miejsc ograniczona. Udział w seminarium jest bezpłatny.

Kino Iluzjon – sala Mała CzarnaWięcej informacji o kolejnych spotkaniach można znaleźć poniżej (program w pdfie)

Galeria

Pliki do pobrania

Program cyklu filmowego [pdf]