Za siódmą górą: baśnie polskie

27.02.2014

ZA SIÓDMĄ GÓRĄ

30.03 | 16:00 BAŚNIE POLSKIE

Dzieci oraz osoby zainteresowane wielokulturowością i muzyką etniczną zapraszamy na nowy cykl, który od marca zagości w Iluzjonie – „Za siódmą górą”. To cykl spotkań z czytanymi przy akompaniamencie tradycyjnych dla danych kultur instrumentów baśniami oraz animacjami z różnych stron świata.

Pięknie ilustrowana kolekcja baśni z różnych zakątków świata („Baśnie Świata” wyd. Media Rodzina) stała się inspiracją do umuzykalnienia czytanych tekstów przez wybitnych, polskich artystów muzyki etnicznej.

Podczas popołudniowych rodzinnych spotkań miłośników baśniowej literatury, etnografii i muzyki granej na wyjątkowych instrumentach wybierzemy się w podróż do odmiennych, nieznanych kultur, poznając miejscowe podania, legendy i mity. „Za siódmą górą” to piękna alternatywa dla rodzinnego popołudnia przed szklanym ekranem. Wsłuchując się w słowa starych baśni i towarzyszące im dźwięki wyruszymy na wielką wyprawę za siódmą górę.

W kolejnych miesiącach planowane są spotkania m.in. z baśniami japońskimi, celtyckimi, afrykańskimi, hinduskimi.

 

 

30 marca zapraszamy na spotkanie z baśniami polskimi. Baśnie czytać będzie Asia Kasztelaniec, na suce biłgorajskiej zagra oraz historię tego niezwykłego instrumentu przybliży Helena Matuszewska.

Po części literacko-muzycznej zapraszamy widzów na pokaz dwóch animacji z cyklu Klechdy Polskie: „Syrena” oraz „Toruńskie pierniki” autorstwa Andrzeja Piliczewskiego.

 

Helena Matuszewska - skrzypce, suka biłgorajska, rebab turecki. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Na stałe gra w zespołach Same Suki, Naneli Lale, Nerros Ensamble oraz InFidelis. Fascynuje się muzyką ludową Polski, Bliskiego Wschodu i Azji. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

SUKA BIŁGORAJSKA to staropolski instrument smyczkowy, pochodzący z okolic Kocudzy koło Janowa Lubelskiego, kształtem zbliżony do altówki. Suka biłgorajska należy do instrumentów dłubanych - wykonanych z jednego kawałka drewna. Technika gry na tym instrumencie to technika paznokciowo-kolanowa, charakterystyczna dla instrumentów azjatyckich (m.in. sarangi).


Asia Kasztelaniec
– doświadczona animatorka, edukatorka. Pisze i realizuje scenariusze działań twórczych dla dzieci. Kierownik inicjatywy Tworzymy Razem realizującej projekty kulturalne i rozrywkowe (m.in. Kreaturki, Czytanie przy Ekranie). Samodzielna mama 4-letniej elokwentnej Stasi.

 


Toruńskie pierniki (Klechdy polskie)
r. Andrzej Piliczewski, Polska 1971, 10’

Para młodych bohaterów dzięki pomocy pszczoły wymyśla przepis na legendarne ciasteczka miodem pachnące - pierniki. Dzięki niemu wygrywają konkurs na najlepszy wypiek godny królewskiego podniebienia.

 

Syrena (Klechdy polskie) r. Andrzej Piliczewski, Polska 1970, 10’

Legenda o syrence, która ocalona przez pastuszka z rąk chciwych kupców bierze pod opiekę wioskę, która z czasem rozrasta się i staje się Warszawą. Płynie Wisła rozlewna i szeroka…

 


Rezerwacja/zakup biletu      Za siódmą górą - baśnie polskie

           30.03.2014, godz 16:00

           Sala Mała Czarna

 

 

 

Partnerem cyklu jest Wydawnictwo Media Rodzina.

Bilety: ulgowy – 12 zł, normalny – 14 zł

Rezerwacje: iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl | tel. 22 462 72 60

 

Galeria